Brněnská Reduta uvádí Zázrak v černém domě

Autor : 
IN REGION Journal
Čtvrtek, 3 Květen, 2018

BRNO : Uvedením autobiograficky inspirované hry brněnského dramatika Milana Uhdeho Zázrak v černém domě v režii Břetislava Rychlíka pokračuje dlouhodobý inscenační cyklus Národního divadla Brno nazvaný Spílání Brnu. V inscenaci lze shlédnout Pavla Zatloukala j.h., Marii Durnovou, Hanu Tomáš Briešťanskou, Tomáše Šulaje, Isabelu Smečkovou Bencovou, Martina Siničáka i hostující Barboru Bezákovou a Jiřího Pištěka.

Zázrak v černém domě v divadle Reduta v Brně

Hlavním hrdinou černé komedie Milana Uhdeho z roku 2002, která byla oceněna Cenou Alfréda Radoka, je funkcionalistická vila jeho rodiny v Berkově ulici v Brně-Králově Poli, jenž se stává fiktivní křižovatkou emocí, kterou malé osobní křivdy, vzájemné konflikty a zaprášená tajemství procházejí ruku v ruce s významnými dějinami 20. století. Jak uvádí dramaturg Josef Kovalčuk, v pohnutých osudech a pošramocených vztazích rodiny Pompeových se Milan Uhde v Zázraku v černém domě částečně vyrovnává s vlastní minulostí. Neskrývaně autobiografické pozadí hry však neznamená, že by situace a postavy byly napsány podle reálného předobrazu, že by byly pouhou kopií reality. 

Funkcionalistický dům, který má zajistit šťastný rodinný život dívky ze židovské rodiny a nadaného mladého právníka je hlavním hrdinou příběhu Zázrak v černém domě

Funkcionalistický dům, který má zajistit šťastný rodinný život dívky ze židovské rodiny a nadaného mladého právníka, navrhl na konci třicátých let brněnský architekt Evžen Šmarda. Příchodem nacistické okupace a norimberských zákonů však matce i synovi hrozil koncentrační tábor a rodinnému domu propadnutí Třetí říši. Zabavení domu se podařilo zabránit, avšak tato událost měla následky zejména v rodinném životě zúčastněných.

Ani po okupaci Československa příběh nekončí

Avšak ani po okupaci Československa jeho příběh nekončí, třebaže za změněné společenské situace. “Nakonec se vila namísto očekávané rodinné idyly stala jistým prokletím,” dodává dramaturg Josef Kovalčuk. Po inscenacích věnovaných odkazům Zdeňka Rotrekla a Jiřího Bulise nabízí Reduta svým příznivcům další zajímavý pohled na minulost jihomoravské metropole, města Brna, a jejích osobností. Nejbližší reprízy jsou připraveny na 14. květen a 2. červen roku 2018.

Zázrak v černém domě v divadle Reduta v Brně
Zázrak v černém domě v divadle Reduta v Brně
Zázrak v černém domě v divadle Reduta v Brně

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.