Český terorista si odpyká čtyři roky ve vězení.

Autor : 
Šárka Konečná
Úterý, 16 Duben, 2019

PRAHA: Vrchní soud dnes potvrdil důchodci Jaromíru Baldovi čtyřletý trest za teroristický útok. Balda si má odpykat to, že předloni pokácel dva stromy na vlakové koleje a způsobil tím dvě nehody vlaků, při kterých se jen shodou náhod nikdo nezranil. Stal se tak prvním člověkem v České republice, odsouzeným za terorismus.

Jaromír Balda, odsouzený za terorismus, foto: inregion.cz

Balda, který je sympatizantem hnutí SPD, chtěl své skutky svést na muslimské migranty, a vyvolat tak ve společnosti strach z migrační vlny. Je také prvním člověkem odsouzeným v Česku za teroristický útok. Odvolací senát seniorovi nemohl zpřísnit výši trestu, poněvadž státní zástupce ji nenapadl. Baldův obhájce se domáhal toho, aby soud zvolil "přiléhavější kvalifikaci" - v úvahu by připadalo obecné ohrožení. Soudci mu však nevyhověli.

"Tento případ má své velké specifikum v tom, jaká byla skutečná motivace jednání obžalovaného. Byla to snaha vyburcovat veřejnost před nebezpečím, které podle jeho názoru aktuálně, reálně hrozilo imigrací muslimských migrantů. (...) V nedávné době jsme byli svědky událostí v novozélandském Christchurchi, kdy takovýto záměr vedl k usmrcení padesátky nevinných osob," uvedl předseda odvolacího senátu Zdeněk Sovák.

První strom na železnici Balda pokácel počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhý pak porazil o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Podle expertů neměli strojvedoucí osobních vlaků šanci včas zastavit ani při použití rychlobrzdy. Do kmenů vlaky narazily rychlostí 74 a 67 kilometrů v hodině. Kromě vykolejení hrozilo také to, že strom pronikne do vagónu.

Balda v okolí pokácených stromů zanechal letáky se zvoláním "Alláhu akbar!" (arabsky Bůh je veliký). Další tiskoviny, v nichž se snažil špatnou češtinou vzbudit zdání, že je psali vyznavači islámu, pak rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích. Ke svému počínání se senior u soudu přiznal, a mimo jiné uvedl, že jej pronásledovaly hrůzné sny o migrantech.

"Vážená soudní stolice, nejsem terorista, nejsem vrah. Měl jsem jenom strašnej, živočišnej strach o milované české plémě, české lidičky a české písničky," řekl dnes Balda odvolacímu senátu. "Konal jsem pod tehdejšími účinky prášků proti vysokému tlaku, které člověka stísňují. Do toho přišly zprávy v televizi a vyjádření některých našich vrcholných představitelů. Toto všechno na mě silným způsobem působilo," dodal důchodce, který na konečný verdikt čekal ve vazbě.

Podle verdiktu se muž musí podrobit ambulantnímu psychiatrickému léčení. Státu propadly věci, které použil k páchání trestné činnosti - motorová pila, notebook a tiskárna. Původně seniorovi hrozilo patnáctileté vězení, Středočeský krajský soud mu ale v lednu ve shodě s přáním státního zástupce uložil trest pod spodní hranicí sazby, a to proto, že Baldova příčetnost byla při obou skutcích zmenšená. Muž podle psychiatra trpí organickou poruchou osobnosti, která ovlivňuje jeho chování a mimo jiné mu zhoršuje úsudek.

Balda také musí podle rozsudku uhradit škodu, kterou způsobil Českým drahám a Správě železniční dopravní cesty. Organizace ji vyčíslily na 155.000 a 63.000 korun.

"Tento případ má své velké specifikum v tom, jaká byla skutečná motivace jednání obžalovaného." data-share-imageurl="http://www.inregion.cz/sites/default/files/balda_soud_inregion.jpg">

Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
inregion © 2019

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.