Faltýnek o mýtu s Kapsh jednal, protože Ťokovi hrozilo odvolání

Autor : 
Šárka Konečná
Úterý, 12 Březen, 2019

PRAHA: Místopředseda hnutí ANO a šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek dnes obhajoval své jednání o mýtném s firmou Kapsh. Faltýnek tvrdí, že do řešení mýtného vstoupil tehdy, když bývalý premiér Bohuslav Sobotka hrozil odvoláním ministra dopravy za ANO Dana Ťoka.

Jaroslav Faltýnek, foto: inregion.cz

Ačkoliv Faltýnek dříve poukazoval na to, že o mýtném systému jednal s představiteli firmy Kapsch a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z pověření koaliční rady pro dopravu, dnes před novináři uvedl, že v takovém momentu žádné pověření nepotřebuje.

„Jak se vlastně Jaroslav Faltýnek dostal k řešení mýta? Proč vlastně začal aktivně řešit mýto? Odpověď je jednoduchá. Myslím, že to bylo v červnu 2015, když byla koaliční rada, premiér Bohuslav Sobotka vyzval pana ministra Ťoka, aby do konce července dořešil nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsh," prohlásil dnes na tiskové konferenci Faltýnek s odkazem na tehdejší Sobotkovu hrozbu s odvoláním Ťoka.

"V tom momentě, protože mýto byla a je politická záležitost a hrozilo, že stát nebude vybírat mýto, že nedojde k dořešení problematické smlouvy, tak jsem jako účastník jednání a první místopředseda ANO do toho aktivně vstoupil a začal to řešit," řekl Faltýnek. Podařilo se podle něho dohodnout zrušení údajně nevýhodných dodatků smlouvy s firmou Kapsch, slevu 1,5 miliardy korun a mohlo se zahájit nové výběrové řízení.

"V momentě, kdy pan premiér Sobotka říká našemu ministru dopravy, vyřeš ten problém do konce července, nebo tě odvolám, nepotřebuju žádné pověření jako první místopředseda ANO, abych problém nezačal okamžitě řešit. A já jsem ho vyřešil," řekl Faltýnek.

Faltýnek své jednání se šéfem antimonopolníhu úřadu Petrem Rafajem novinářům nevysvětlil a zástupcům médií řekl, že na otázky poslanců je připraven odpovědět va čtvrtek. Na čtvrteční jednání Sněmovny také navrhl zařazení bodu, kde své jednání chce poslancům vysvětlovat.

Opoziční poslanci debatu o mýtném chtěli již dnes, nebyli však úspěšní.

Předseda ODS Petr Fiala se vyjádřil následovně:  "Budeme chtít znát názor pana premiéra na tento rozsáhlý policejní zásah, stejně tak ale i názor pana ministra vnitra na to, že z policejních spisů unikly některé z odposlechů. ODS bude chtít vědět, jakou roli hrál při výběru provozovatele mýtného systému na českých dálnicích Jaroslav Faltýnek. Zda měl od premiéra, popř. ministra dopravy nějaké pověření k jednání s představiteli ÚOHS, či Kapsche. Zda pan premiér považuje tyto schůzky za standardní systém práce svého prvního místopředsedy. Jak je možné, že Jaroslav Faltýnek podle svých vlastních slov disponoval nějakými materiály k výběru provozovatele mýta. Zda jsou panu premiérovi známy nějaké bližší podrobnosti této korupční kauzy, zda ji řeší s panem Faltýnkem a zda má jeho důvěru. Zda považuje za normální, že se jeho 1. místopředseda setkává s předsedou ÚOHS tajně po hotelech. Celý případ vzbuzuje řadu otazníků a je v zájmu premiéra Babiše, aby na ně česká veřejnost získala odpověď.“

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová prohlásila: „Pokud pan Faltýnek říká, že ušetřil státu jeden a půl miliardy, tak to vzbuzuje otazníky.“

Kvůli ovlivňování zakázek zasahovala minulý čtvrtek policie na několika místech v Česku, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal.

Markéta Adamová Pekarová, místopředsedkyně TOP 09, foto: Šárka Konečná
Petr Fiala, předseda ODS, FOTO: Šárka Konečná
Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO, foto: inregion.cz
prohlásil dnes na tiskové konferenci Faltýnek s odkazem na tehdejší Sobotkovu hrozbu s odvoláním Ťoka." data-share-imageurl="http://www.inregion.cz/sites/default/files/faltynek_tiskovka_3.png">
Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
inregion © 2019

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.