Hamáček si přeje růst platů ve veřejné sféře projednat ve středu

Autor : 
Jiří Krásenský
Neděle, 26 Srpen, 2018

PRAHA : Na poslední chvíli : předseda ČSSD a místopředseda Vlády ČR Jan Hamáček reagoval na výrok ministryně financí Aleny Schillerové, která oznámila, že plánuje rozpočet ČR o 10 miliard Kč nižší oproti původnímu plánu.

Předseda ČSSD a místopředseda Vlády ČR Jan Hamáček

Ministryně financí Alena Schillerová totiž předpokládá, že příjmy státu vzrostou díky očekávatelnému růstu platů a z toho vyplývajícím vyšším odvodům do státní pokladny. Hamáček se však v oficiálním prohlášení obává, že není důsledně vyřešena otázka růstu platů ve veřejné sféře. Povede se koalici shoda a nebo se stane růst platů ve veřejné sféře jedním z témat, kterými nás před komunálkami budou vládní strany nonstop bombardovat ?

Požadavky odborů (ČMKOS) na růst platů ve veřejné sféře o 10 procent

V době, kdy ekonomika roste, což dnes ministryně financí potvrdila, by bylo dobré se zamyslet na tím, že ČSSD říká, že bojuje za vyšší platy pro hasiče, policisty, speciální pracovníky pečující o seniory v domovech důchodců, v zařízeních pro zdravotně postižené, pro pracovníky v obecních knihovnách či kulturní sféře. Místopředseda vlády Jan Hamáček informuje, že cílem ČSSD byl vzrůst platů učitelů o 15% a nepedagogických pracovníků ve školství o 10%, a to se prý již podařilo dojednat. 

Návrh státního rozpočtu na rok 2019 musí být předložen do konce srpna

Vzhledem k tomu, že návrh státního rozpočtu musí být předložen do pátku 31. srpna 2018, na dosažení dohody v rámci vládní koalice zbývá již jen absolutní minimum času a situace začíná být doslova kritická. Jan Hamáček k tomu dodává :

" Dopředu říkám, že sociální demokracie nenechá na holičkách lidi, kteří pracují pro tento stát, zachraňují lidské životy s nasazením těch vlastních, chrání majetek občanů a starají se o nemocné, nemohoucí či jakkoliv znevýhodněné občany. Desetitisíce těchto obětavých lidí je placeno zcela podprůměrně, a je naší povinností to změnit. "

Je tedy jasné, že je zapotřebí tuto debatu dotáhnout do zdárného konce, ukončit nejistotu a najít jasnou dohodu.

" Chci proto, abychom téma růstu platů ve veřejné sféře otevřeli nejpozději na středečním jednání vlády. Představa, že bychom do konce týdne neměli na stole rozhodnutí, jak a o kolik platy porostou, je pro mě nepřijatelná. "

dodal předseda ČSSD Jan Hamáček. Nechat ovšem takto důležitou otázku teprve k projednání 5 dní před předložením návrhu státního rozpočtu je více než odvážné. 

Autorství fotografií: 
© 2018 Itsyoungrapper v licenci Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.