Hnutí ANO by s velkým náskokem vyhrálo volby, posiluje elektorát ODS a Pirátů

Autor : 
Šárka Konečná
Čtvrtek, 10 Květen, 2018

PRAHA: I přes mírný pokles preferencí zůstává nejsilnějším politickým uskupením v Česku hnutí ANO. Podle dubnového modelu SANEP by si ANO připsalo zisk 28,6 procenta, druhou ODS by v dubnu volilo 13,6 % voličů. V těsném závěsu za ODS jsou Piráti se ziskem 13,2% hlasů.

ODS i Piráti ve srovnání s březnovým modelelm posilují, totéž platí i o SPD, kterou by v dubnu volilo 12,1% voličů.

"Zatímco dlouhé vyjednávání o vládě z pohledu voličů hnutí ANO spíše poškozuje, v případě ČSSD, která vede s hnutím ANO jednání o budoucí menšinové vládě, se může jednat o záchranu před totálním propadem. Sociální demokraté se v dubnu těšili přízni 7,2 % voličů, což je o tři desetiny procentního bodu více ve srovnání s březnem. Tento mírný nárůst může být reflexí na probíhající vládní námluvy hnutí ANO s ČSSD, ale zásadní bude bezpochyby výsledek těchto jednání", uvádí SANEP. 

Komunisté by se umístili až na šestém místě se ziskem 6,7% hlasů, hnutí STAN by v dubnu získalo 5,4 % a KDU-ČSL se těšili podpoře 5,3 % voličů. Ostatní politické subjekty by se do Sněmovny neprobojovaly.

Hypotetický volební model byl dle SANEP sestaven pomocí d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů a vychází z dubnového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 61,3 % rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.

"Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 19. - 25. dubna 2018 na vybrané skupině 2.319 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 18.053 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 61,3% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat", uvádí dále ve své zprávě SANEP.

 

 

Rozdělení křesel ve Sněmovně - dubnový model SANEP, zdroj: SANEP

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.