Klára Liptáková : Práce pro občany mne těší. Řešení se vždy najde

Autor : 
Jiří Krásenský
Pondělí, 17 Září, 2018

BRNO - MALOMĚŘICE - OBŘANY : Ing. Klára Liptáková ( KDU-ČSL ) patří dlouhodobě mezi pracovité politiky Jihomoravského kraje. Starostka MČ Brno Maloměřice - Obřany, lídr kandidátky KDU-ČSL s podporou Sdružení nezávislých pro komunální volby 2018, poskytla IRJ rozhovor o tom, co se nepovedlo i povedlo a o soukromých i pracovních plánech do budoucna.

Klára Liptáková : Práce pro občany mne těší.

V současnosti je Ing. Klára Liptáková jednou z nejdéle starostujících žen ve městě Brně. MČ Brno- Maloměřice - Obřany se díky dlouholeté práci starostky pro občany řadí k oblastem s nízkým výskytem kriminality a spoustou uskutečněných i plánovaných projektů. MČ Brno Maloměřice-Obřany jsou zkrátka místem, kde se občanům daří. Jak na to nám prozradila v rozhovoru Ing. Klára Liptáková.

Otevření workoutového hřiště v Maloměřicích - Obřanech
Otevření workoutového hřiště v Maloměřicích - Obřanech
Otevření workoutového hřiště v Maloměřicích - Obřanech
Otevření workoutového hřiště v Maloměřicích - Obřanech
Otevření workoutového hřiště v Maloměřicích - Obřanech
Juniorské mistrovství světa ve volejbalu
Slavnostní otevření  Cacovického ostrova po revitalizaci
Hokejové hry
Návštěva v klubu seniorů
Velká cena Brna v parkurovém skákání
Den sportovišť
Festival na prknech i dlažbě
Návštěva v klubu seniorů k příležitosti Dne Matek
Diskuze s obyvateli Maloměřic a Obřan
Vítání občánků

Paní starostko, jste známá tím, že dokážete prosadit i téměř neuskutečnitelné. Odkud čerpáte energii ?

Děkuji za kompliment, nicméně mám spíše pocit, že stále narážím na nějaká omezení, která jsou neprostupná. Pokud se nám něco podařilo, tak se jedná pokaždé o souhru okolností a pravděpodobně je to i pevná důvěra, že nic není definitivně ztraceno, i když se to tak zrovna jeví. K tomu je, podle mého názoru, třeba vůle, trpělivosti a času. Jednoduše - zkoušet to opakovaně ze všech stran. Věřím, že pokud je požadavek naší veřejnosti naléhavý, nakonec se vždy najde řešení, i kdyby mělo být trochu jiné, než jsme si původně představovali.

Který projekt byl pro Vás v rámci realizace nejsložitější ?

Z dnešního hlediska zcela jistě ty projekty, které se kvůli překážkám a nedostatku našich pravomocí dosud nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. Tyto se nyní nachází ve fázi trpělivého „nahlodávání ze všech stran“  - viz. moje předchozí úvaha. Ale z hlediska velikosti a celkové náročnosti je nejnáročnějším dlouhodobým projektem jednoznačně Obchvat Maloměřic a Obřan, o kterém se dvacet let jen mluvilo a nyní již jsme ve fázi nalezené trasy a snahy dostat tento projekt do územního plánu. Až se to povede, bude to znamenat systematickou práci na dalších nejméně deset let. Pokud půjde vše hladce naši vizi splníme, v což, v rámci mé práce pro občany města Brna, pevně věřím.

Nic není ztraceno. Je třeba vůle, trpělivosti a času. Pokud je požadavek naší veřejnosti naléhavý, nakonec se vždy najde řešení.

 

Jste značně pracovně vytížená. Cítíte se někdy unavená ?

Obtíže a únava patří ke každému lidskému povolání. Rozhodně bych si netroufla myslet a natož říci, že mám právo se cítit unavenější, než kterýkoliv jiný poctivě pracující člověk. Moje činnost mě těší, zvlášť když čas od času vidím nějaký nový trvalý výsledek. Únava se dostavuje, když člověk dlouho „vesluje“ a má pocit, že ať napíná síly jakkoliv, nemůže se pohnout z místa. To je ale právě okamžik, kdy pomáhá trpělivost a čas, který přetváří názory pravomocných orgánů a nakonec i jejich složení.

Vaše práce přinesla mnoho pozitivních změn pro život občanů MČ Brno Maloměřice – Obřany. Které byste považovala za nejdůležitější ?

Za osm let, kdy mám čest být starostkou, jsme vybudovali dvě lávky přes Svitavu, tedy Lávku Simony Monyové a lávku, která se nachází mezi Obřany a Bílovicemi. Rovněž jsme rozšířili mateřskou školu Cihelní o dvě třídy, získali pro naši městskou část Brno Maloměřice - Obřany novou školní budovu na Obřanské, zrekonstruovali jsme ji a propojili visutým krčkem s budovou na Hamrech. Zrekonstruovali jsme do plného lesku mnoho let nevyužívaný společenský sál a obecní hospodu v Maloměřicích, stejně tak jsme vybudovali několik hřišť nejen pro děti. Našim cílem bylo zlepšení informovanosti veřejnosti spuštěním nového webu a zasíláním novinek do mobilů prostřednictví aplikace Česká obec, což se povedlo na výbornou. Za svůj největší, ale paradoxně nejnenápadnější počin považuji to, že jsem iniciovala na posledním zasedání zastupitelstva Statutárního města Brna dosáhnutí změny Statutu města, který trvale zakotvil zvýšení příjmů každé městské části. V praxi to znamená, že budeme mít na vlastní drobné investice každoročně více než dvojnásobek ! O významnější dotace však je nutné, podobně jako doposud, žádat odpovědné orgány Statutárního města Brna.

Otevření Senior Pointu v Brně Maloměřicích : Klára Liptáková

Elektromobily 2016
Gratulace starostky nejlepším žákům
Otevření lávky Simony Monyové přes řeku Svitavu
Návštěva starostky v klubu seniorů
Vítání občánků
Slavnostní otevření Cacovického ostrova
Projev na BVV Brno - Salima
Starosta musí umět naslouchat
Obřanské hody

Často se setkáváte s občany nejen Vaší MČ, věnujete se dětem, dospívajícím, pracujícím, tělesně znevýhodněným a seniorům. Která z těchto pravidelných akcí je Vašemu srdci nejbližší ?

Setkávám se pravidelně s Klubem důchodců, všemi našimi školskými zařízeními, s dětmi v knihovně a s veřejností při nejrůznějších společných příležitostech, jako jsou sportovní události, hody, plesy atd. Samozřejmě má každý občan možnost si sjednat individuální schůzku v kanceláři starosty a na každé takové setkání se vždy těším. Musím ale říci, že nejraději vítám v naší městské části Brno Maloměřice - Obřany nové občánky. Je to pro mne nejdojemnější a nejslavnostnější událost, z níž cítím naději. Děti, naši budoucí, jsou našimi pokračovateli a budoucími správci naší země.

Povězte, prosím, našim čtenářům, co Vás čeká v nejbližším období.

Jistě, že první řadě komunální volby 2018. Pokud mi veřejnost dá důvěru pokračovat, budu se snažit posouvat rozpracované projekty. Mohu ubezpečit, že mám rovněž plány na spoustu dalších, které našim občanům žít kvalitnější život. Například se jedná o inhalační zahradu kolem školy, veřejné prostranství na Obřanské, ozeleněnou venkovní zahrádku pro posezení u naší obecní hospody Déčko a podobně. Snů, kterí si přeji uskutečnist je skutečně mnoho, ale samozřejmě nejde jen o mé vize. Více hlav totiž více ví a kdokoliv z veřejnosti může přijít s unikátním nápadem hodným zhmotnění ...

Samozřejmě Vás, politicky činné osoby, čekají v říjnu 2018, tedy tohoto roku, zmíněné komunální volby. Jaké jsou Vaše priority ?

Spokojenost našich obyvatel, což je ve skutečnosti nedostižná meta. Jak ovšem uvádím výše, mou prioritou je maximálně přispět k odsunu tranzitní dopravy z ulic MČ Brno Maloměřice - Obřany. Dále bych velmi ráda pokračovala ve zvyšování nabídky vyžití pro obyvatele všech generací a další modernizaci školských zařízení, neboť modernizace není nikdy dosti. Samozřejmostí pak je podpora spolků a dalších občanských aktivit.

Znamená to tedy, že Vaše pracovní plány jsou velmi bohaté. Prozradíte nám i něco z Vašich plánů soukromých ?

Upřímně řečeno, v soukromí nemám nesplněná přání. Jsem vděčná za to, že je všechno tak jak je a prosím Pána Boha, aby to tak zůstalo.

Jste vzděláním ekonom. Co Vás nejvíce trápí na současné situaci ve městě Brně z ekonomického hlediska ?

Odbor rozpočtu a financování MMB je tvořen profesionály, kteří rozumí své práci a nelze k nim mít jakékoliv výhrady. Ostatní je věcí politiky - tedy přístupu k majetku a financování. Pokud bych měla dostatečný vliv na řízení města Brna, nechala bych vyčíslit, jaké prostředky ročně potřebujeme na údržbu pro město nezbytného majetku tak, aby nechátral a nežili jsme na dluh dalších generací. Tuto částku bych vyčlenila a zbývající fond bych alokovala do nových investic.

Jste velmi atraktivní žena. Naše čtenářky by jistě zajímal Váš recept. Prozradíte nám jej ?

Musím se přiznat, že jsem mlsná a kdybych „spásla“ všechno na co mám chuť, obzvláště sladké, tak bych neprošla ani dveřmi do kanceláře. Takže se sebou vedu každodenní lítý boj :-) Bohužel tedy lepší recept na mladistvý vzhled neznám, než se krotit. ( smích )

Děkuji. S tím logicky souvisí dietický režim a vaření : Jaká jídla tedy nejraději vaříte ?

Já osobně miluju nejvíc to, co uvaří někdo jiný a nebo to nezabere víc než čtvrt hodiny. S tím bych ale doma neobstála ( mám šestičlennou domácnost ). Takže vařím to, co chutná mým strávníkům. Kuře na paprice, valašskou kyselicu, guláše, peču maso s kdečím atd. … tedy zcela běžná jídla. Moji hoši "nejsou" na velké kulinářské pokusy, ale musí toho být hooodně :-) Jsem ráda, když jim chutná.

Je o Vás známo, že jste věřící člověk. Jak byste specifikovala Váš vztah k Bohu ?

To je docela osobní otázka, ale budiž, nemám důvod ji nezodpovědět. Nemyslím, že nesmírně komplikovaný svět, který nás obklopuje, vznikl z ničeho, tedy bez inteligentního impulzu. To, jak si kdo pro sebe zodpoví otázku smyslu života, považuji za nejpodstatnější motivaci, která udává člověku směr. Můj pohled na Boha jako Tvůrce světa i nás samotných je křesťanský.

Pojďme náš rozhovor zakončit Vašim přáním - co byste našim čtenářům, nyní, před komunálními volbami 2018 do zastupitelstev obcí, popřála ?

Ráda bych nevztahovala své přání k jakýmkoliv volbám, protože to, co chci popřát, je platné v každém čase. Postřehla jsem u sebe i u jiných lidí, že ačkoliv jsme zahrnuti spoustou dobrých věcí, málo si jich vážíme. A i kvůli tomu z našeho života mizí radost. Místo toho, abychom se těšili z věcí, které již máme, často se užíráme kvůli tomu, co nám zdánlivě chybí. Ráda bych tedy každému čtenáři popřála, aby se dokázal radovat a vážit si všeho, čím je obdarován.

Otevření nového pavilonu Mateřské školky
Benátská noc Brno Maloměřice - Obřany
Benátská noc Brno Maloměřice - Obřany
Benátská noc Brno Maloměřice - Obřany
Vítání prvňáčků
Zahájení reprezentačního plesu ÚMČ Brno Maloměřice Obřany
Otevření spojovacího krčku ZŠ
Maloměřičtí vodáci se starostkou
Slavnostní otevření společenského sálu MČ Maloměřice Obřany
Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
© 2016 - 2018 Ivan Emr
© 2016 - 2018 Miroslav Ondrák

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.