Komunisté aktivně podpoří vznik vlády Andreje Babiše

Autor : 
Šárka Konečná
Sobota, 30 Červen, 2018

PRAHA: Po dnešním čtyřhodinovém jednání rozhodlo širší vedení KSČM pro toleranci nově vzniklého Babišova kabinetu. Poslanecký klub tak bude ve Sněmovně hlasovat pro důvěru menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD. Po poledni to uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip a Jiří Dolejš, ilustrační foto: KSČM

Rozhodoval ústřední výbor

S rozhodnutím chce nyní Filip seznámit premiéra Andreje Babiše (ANO) a šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka. ANO a ČSSD mají ve sněmovně dohromady 93 hlasů pro většinu potřebuje 101. S 15 poslanci komunistů získají většinu 108 hlasů.

„Poslanecký klub KSČM při projednání návrhu o vyslovení důvěry vlády bude aktivně podporovat vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Programové prohlášení obsahuje všech sedm priorit, které jsme stanovili jako podmínky vyjednávání,“ řekl Filip.

Pro toleranci vlády si komunisté kladli především programové požadavky a před dvěma týdny se usneli, že zváží podporu vládě, pokud její programové prohlášení komunistické priority obsáhne. Komunisté požadují, aby kabinet prosadil například předpis o obecném referendu, zvyšování minimální mzdy, zdanění církevních restitucí a ochranu přírodního bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před "zcizením do zahraničních rukou".

Podle vedení strany se pro podporu vlády vyslovilo 54 členů ústředního výboru, proti bylo 23 z nich a jeden se zdržel. Podle Filipa i ti, kteří usnesení nevyhráli, rozhodnutí respektují.

K podpoře vlády komunisty se vyjádřil v České televizi místopředseda hnutí ANO Richard Brabec: "Jsem rád, že nakonec došlo k tomu rozhodnutí, že komunisté budou tolerovat, zdůrazňuji tolerovat vládu ANO a ČSSD. A byla to opravdu poměrně dlouhá doba jednání a myslím, že všichni do toho investovali poměrně hodně času, energie, aby vznik dobrý program pro lidi této země." Dále doplnil, že podpora vlády, o které hovořil Vojtěch Filip, je zakotvena v toleranční dohodě. "Tam je to, že by ji (vládu, pozn.red.) měli aktivně podpořit, tedy hlasovat pro vládu," upřesnil Brabec.

Opozice rozhodnutí komunistů ostře kritizuje

Na twitteru krátce po zveřejnění zprávy o podpoře vlády se ostře vymezil předseda opoziční ODS Petr Fiala, který uvedl: "O osudu vlády A. Babiše rozhodl Ústřední výbor KSČM. K tomu snad ani není potřeba nic dodávat. Téměř třicet let po listopadu 1989 Andrej Babiš a Jan Hamáček společně s M. Zemanem přivedli komunisty k moci. ČR stáhli na politické dno."

Druhý kabinet Andreje Babiše jmenoval prezident Miloš Zeman ve středu, přesně v den, kdy si Češi připomínali výročí popravy Milady Horákové a uctili Den památky obětí zločinů komunismu. Prezident Miloš Zeman za výběr data jmenování vlády sklidil od opozičních stran ostrou kritiku. Shovívavější k hlavě státu byli představitelé nového koaličního kabinetu, kteří toto datum označili pro jmenování vlády za nešťastně vybrané.

Prezident Miloš Zeman, ilustrační foto: irj
Tweet Petra Fialy k toleranci vlády komunisty, Zdroj: Twitter Petra Fialy

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.