Novým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, první místopředsedkyní Šárka Jelínková

Autor : 
Šárka Konečná
Pátek, 29 Březen, 2019

BRNO: Křesťanští demokraté si poslední březnový víkend na sjezdu v Brně volí nové předsednictvo. Novým předsedou lidovců se dnes stal Marek Výborný, který ve druhém kole porazil Jana Bartoška a Mariana Jurečku.

Marek Výborný, nový předseda KDU-ČSL, foto: KDU-ČSL

Před oficiálním zahájením sjezdu krátce před desátou dopoledne zazněla česká státní hymna a hymna Evropské unie (Óda na radost). Českou státní hymnu zazpíval lídr kandidátky lidovců do eurovoleb Pavel Svoboda spolu s žesťovým uskupením Mariana Jurečky. Poté se slova ujal končící předseda Pavel Bělobrádek, který krátkým proslovem přivítal všechny hosty a delegáty a oficiálně zahájil sjezd. 

„Ve straně máme tisíce skvělých lidí, jsme jako rodina,“ řekl při projevu Bělobrádek

Bělobrádek v projevu zhodnotil své pusobení v čele strany, neopomněl zdůraznit tradiční lidovecké hodnoty a poděkoval Pavlu Svobodovi za vznik IKDP a také mládežnickým organizacím. Zmínil také, že lidovci mají ve straně spoustu úspěšných žen. Své díky pak věnoval i generálnímu sekretáři Pavlu Hořavovi a bývalému předsedovi Janu Kasalovi.

„Největší poděkování patří však mé ženě, bez které bych to nezvládl,“ dodal Bělobrádek.

Bělobrádek uvedl, že v současnosti se společnost odklání od svých zažitých principů.

„Chceme lepší Evropu. Chceme společnost, která bude mít své limity, není možné dělat vše, co je technicky možné," řekl předseda. 

Svůj projev zakončil slovy: „Bůh žehnej vlasti, Bůh žehnej KDU, Bůh žehnej této republice.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marian Jurečka, kandidát na předsedu KDU-ČSL, foto: Šárka Konečná, inregion.cz
Marian Jurečka, kandidát na předsedu KDU-ČSL, foto: KDU-ČSL

V prvním kole předseda zvolen nebyl, rozhodlo až kolo druhé

Delegáti lidoveckého sjezdu si zvolili svého předsedu až ve druhém kole. Do něj postoupili Marian Jurečka se 118 hlasy a Marek Výborný se 176 hlasy. Ve druhém kole nakonec Marek Výborný porazil Mariana Jureču. Jurečka vzápětí oznámil, že do předsednictva kandidovat nebude, a že chce dát prostor jiným. Výborný tak nahradí po osmi letech končícího Bělobrádka.

Ve svém prvním projevu Výborný jako předseda strany přiznal, že cítí obrovskou odpovědnost za celý tým KDU-ČSL. Poděkoval za důvěru a za všechny odevzdané hlasy. 

„Děkuji Pavlu Bělobrádkovi, který je pro mě vzorem a na kterého chci ve své práci navázat", prohlásil Výborný, syn někdejšího ministra obrany za KDU-ČSL a nynějšího soudce Nejvyššího správního soudu Miloslava Výborného.

„My tu naši lidoveckou káru musíme táhnout společně, spoléhám na Vás", uvedl dále v projevu nový předseda KDU-ČSL.

Výborný také podpořil kandidátku na první místopředsedkyni Šárku Jelínkovou.
„Přál bych si, aby měla KDU-ČSL svou první dámu,“ vybídl Výborný delegáty, aby na post první místopředsedkyně strany volili senátorku Šárku Jelínkovou. 

Opět zopakoval, že je důležitá soudržnost a kontinuita. „Jestli dneska ráno platilo jeden za všechny a všichni za jednoho, tak to tak musí platit i večer,“ řekl po zvolení Výborný.

Výborný by jako předseda strany také rád propojil politiku s regiony. 

Výborný současně konstatoval, že strana nevzkvétá.

"Je to, jako by strana povstala, ale zase si lehla. Nepodařilo se nám navázat na nadějný výsledek z roku 2013. Ztratili jsme skoro třetinu poslanců, několik senátorů a v komunálních volbách skoro 350 mandátů. V aktuálních volebních průzkumech bojujeme o parlamentní přežití," připomněl.

Mezi nástroji ke změně, o kterou bude usilovat, jmenoval podporu pro pracující rodiče, vzdělávání, vědu, kreativitu a řemeslnou zručnost.

"Nechci Česko v exekucích, nechci děti v dluzích," podtrhl. Ve straně chce naslouchat starším zkušeným kolegům, prostor hodlá dát i mladé energii.

 

Marek Výborný, nový předseda KDU-ČSL, foto: KDU-ČSL

Jedinou kandidátkou na post prvního místopředsedy se stala Jelínková

Po rezignaci Jurečky a Bartoška na kandidaturu do předsednictva se jedinou kandidátkou na prvního místopředsedu stala Šárka Jelínková. Ta jako jediná potvrdila svou kandidaturu na post první místopředsedkyně KDU-ČSL. Delegáti sjezdu následně dali na doporučení svého nového předsedy Výborného a Jelínkovou si za svoji první místopředsedkyni zvolili. KDU-ČSL tak získala svoji první dámu.

"Chci stát po boku Marka Výborného,“ řekla na úvod Jelínková a dodala, že nebude lehké navázat na bývalého předsedu. 

Bude nutné se poučit z minulých chyb, nesmíme zůstat pouze u sebereflexe, především je nutné se dívat do budoucnosti, dodala Jelínková.
Jelínková se chce především zaměřit na sociální politiku. Ve svém projevu zdůraznila, že KDU-ČSL je tu pro lidi, kteří si uvědomují svoji zodpovědnost, přebírají ji za ostatní a nesnaží se žít jen pro sebe, ale i pro druhé.

„Hlavním úkolem bude spolupracovat, nikoli rozdělovat," prohlásila Jelínková. V projevu také poděkovala všem svým podporovatelům, především své rodině. 

 

Šárka Jelínková, první místopředsedkyně KDU-ČSL, foto: KDU-ČSL

Delegáti zvolili v prvním kole tři místopředsedy, o posledním místě rozhodne třetí kolo

Nejvíce hlasů získali předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a náměstek primátora Havířova Bohuslav Niemiec, kteří obdrželi od delegátů shodně 314 platných lístků. Třetím zvoleným místopředsedou se stal Štěpán Matek s 216 hlasy. Ve druhém kole se o poslední volné místo ucházeli Jiří Mihola a Jitka Seitlová, ale ani jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční počet hlasů, proto se volba bude opakovat. 
Předsedkyní Celostátní revizní komise se stala s 354 hlasy Monika Turnovská. Post předsedkyně Celostátního rozhodčího sboru získala Marie Mazánková, která obdržela od delegátů 346 hlasů. 

Všichni tři kandidáti poděkovali za důvěru a zavázali se k poctivé práci do dalších let. 

„Chci poděkovat všem, 314 hlasů je opravdu silný mandát a já si toho vážím a budu v práci pokračovat,“ řekl Bartošek, který obhájil svůj mandát. 

„Věřím, že se nám bude dařit posouvat KDU-ČSL dopředu a že vytvoříme silný tým,“ poděkoval po zvolení Niemiec.

„Cítím to jako ohromnou zodpovědnost, až vstřebám prvotní emoce, tak se vrhnu hned do práce. Jsme motivovaní, děkuji za podporu,“ dodal Matek.

Výbornému dnes blahopřáli předsedové dalších pravicových opozičních stran. Fiala, Pospíšil i šéf STAN Petr Gazdík na twitteru shodně vyjádřili přání s lidovci spolupracovat. Připojila se i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK sdělil, že se Výbornému sluší popřát k volbě zejména dost sil a trpělivosti. Předseda SPD Tomio Okamura ovšem poznamenal, že si nevýrazná strana zvolila nevýrazného předsedu.

Lidovecký sjezd bude pokračovat i v sobotu diskusí o změně stanov a dalším směřování politiky KDU-ČSL. Představí se lidovečtí kandidáti pro květnové volby do Evropského parlamentu.

V neděli si pak KDU-ČSL v Brně připomene 100. výročí založení strany.

Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
inregion © 2019
© KDU-ČSL

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.