ODS navrhuje odsunout konec karenční doby

Autor : 
TISKOVÁ ZPRÁVA
Čtvrtek, 14 Březen, 2019

PRAHA: ODS včera v Poslanecké sněmovně navrhla odsunout účinnost zákona, kterým se má od července tohoto roku zrušit tzv. karenční doba a zavést placená nemocenská od prvního dne nemoci. Podle poslance ODS Jana Bauera je to reakce na selhání vlády a ministerstva práce a sociálních věcí, které nebylo schopné včas předložit kvalitní návrh zavádějící do praxe dobře fungující systém elektronického hlášení dočasné pracovní neschopnosti. Právě zavedením e-neschopenky přitom premiér Babiš veřejně podmiňoval schválení konce karenční doby.

Poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer, foto: ODS

„Na rozdíl od pana premiéra, my si jeho vlastní slova pamatujeme. Bohužel ani dnes, téměř dva měsíce po přijetí zákona rušícího karenční dobu, nemáme na stole kvalitní a ucelený návrh na zavedení e-neschopenky. Dosavadní proces jejího schvalování, momentálně rozdělený do několika etap, je naprostý legislativní galimatyáš a důkaz amatérské práce vlády,“ uvedl poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer.

„Proto chceme dát paní ministryni práce a sociálních věcí Maláčové, která za tuto materii odpovídá, více času na práci, aby mohla návrh elektronické neschopenky doladit a poslat ho do legislativního procesu jako jeden celek. To mimo jiné umožní odchytat chyby, aby se neopakovala situace z minulosti a nemuseli jsme za rok zase něco rušit. A panu premiéru Babišovi chceme dát šanci, aby dostál svému slovu a spojil zrušení karenční doby se zavedením dobře nastaveného systému e-neschopenky, jak sliboval.“ Elektronická neschopenka by podle Bauera měla mimo jiné umožnit rychlejší a lepší přehled zaměstnavatelů o dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců a zlepšit možnosti kontroly.

Návrh na odsunutí účinnosti zrušení karenční doby je podáván v několika variantách, z nichž dvě počítají s pevně stanoveným datem účinnosti od roku 2020, případně 2021, a jedna váže účinnost konce karenční doby na úpravu e-neschopenky schválené v minulém volebním období, ale později nerealizované.

Z důvodu nutnosti včasného projednání Poslaneckou sněmovnou bylo posunutí konce karenční doby navrženo formou pozměňovacího návrhu, a to k aktuálně projednávanému návrhu zákona o činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění.

Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
© ODS

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.