Odvážná koza domácí žije spokojeně mezi vlky

Autor : 
IN REGION Journal
Úterý, 4 Prosinec, 2018

NP České Švýcarsko : V Národním parku České Švýcarsko se v poslední době dějí zajímavé události. Nedávno takto překvapila odvážná černobílá Koza domácí, kterou zaznamenali pracovníci stráže přírody části u Vlčí hory. Kozu domácí se podařilo vyfotografovat již 21. srpna 2018, kdy jsme si připomínali smutné výročí 50 let od okupace České republiky sovětskými vojsky. Kozu domácí však lidská data zvesela nezajímají a tak se jala nechat se vyfotit přímo pro ni v nejnebezpečnější oblasti - jak název napovídá, u Vlčí hory.

Neohrožená koza domácí se pohybuje v NP České Švýcarsko mezi vlky

Národní park České Švýcarsko s rozlohou 79,23 km² byl vyhlášen roku 2000, kdy hlavním předmětem ochrany jsou unikátní pískovcové útvary a kompletní přírodní prostředí, které se zde nachází. Těžko říct, jak se odvážná čenobílá Koza domácí ( Capra aegagrus hircus ) dostala až k Vlčí hoře, v každém případě byla zachycena speciálními fotopastmi, které mají monitorovat pohyb vlků. Vlk obecný ( Canis lupus )  se do přírody Českého Švýcarska vrátil po více než 250 letech. Třebaže mnozí lidé mají k vlkům odstup či jej považují doslova za škůdce, zahraniční zkušenosti však ukazují, že soužití s vlkem je možné i v osídlené kulturní krajině

Kozu se nepodařilo odchytit a očekávalo se, že v teritoriu vlků nepřežije. Koza však překvapila a nechala se v listopadu 2018 vyfotit.

Koza domácí se ve vlčím teritoriu objevuje opakovaně a daří se jí mezi vlky vskutku dobře. Vlci se na území Českého Švýcarska vrátili přibližně v roce 2017. Po provedené analýze nalezených vzorků vlčího trusu lze předpokládat, že se do Českého Švýcarska vlci rozšířili z populace vlků v saské Lužnici. Na území Národního parku České Švýcarsko se však vlci s lidmi nepotkávají, neboť vlci lidskou přítomnost nevyhledávají a setkání například s turisty jsou velmi výjimečným jevem.

Důležitým prvkem v chovu domácích zvířat je především prevence, zdůlrazňují strážci NP České Švýcarsko

S ohledem na to, že teritoria vlků území Národního parku České Švýcarsko značně přesahují, správa parku zprostředkovává i praktické informace pro obyvatele, které by mohly být výskytem vlků omezeny, tedy například pro chovatele hospodářských zvířat. Správa parku zdůrazňuje, že důležitým prvkem v chovu domácích zvířat je především prevence, což znamená zajištění chovů zvířat takovým způsobem, aby pro vlka nebyla zvířata snadný cíl.

Autorství fotografií: 
Fotopast - Koza domácí : © 2018 Petr Paulíček - Facebook NP České Švýcarsko

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.