Ondráček (KSČM) zvolen do vedení komise pro kontrolu GIBS. Opozice označila volbu za facku české demokracii

PRAHA: /2. 3. 2018/ Ve druhém kole dnešní tajné volby zvolili poslanci do čela komise pro kontrolu činnosti GIBS Zdeňka Ondráčka (KSČM) a dali mu přednost před Zuzanou Majerovou - Zahradníkovou (ODS).

(Zdeněk Ondráček, zdroj: FB Zdeňka Ondráčka)

Ondráčka volilo 79 poslanců, Majerovou 57. Ke zvolení některého z kandidátů bylo potřeba 78 hlasů, Ondráček tak prošel o jediný hlas.

Majerová s Ondráčkem postoupili do finále volby z prvního kola, ve kterém nezískal nikdo z nominovaných na funci potřebnou většinu hlasů. Do druhého kola nepostoupil kandidát Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

(Zuzana Majerová-Zahradníková, zdroj: FB Zuzany Majerové-Zahradníkové)

 

Ondráček se v roce 1989 podílel na potlačování demonstrací proti totalitnímu režimu během tzv. Palachova týdne, na což upozorňovali dlouhodobě Ondráčkovi odpůrci. Ondráček sám svého působení u tehdejší komunistické policie nelituje.

"Že jsem pracoval u SNB, mi líto není. V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země," uvedl Ondráček.

Opoziční poslanci hodnotí Ondráčkovo zvolení jako skandální a smutné.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová – Adamová označila volbu Ondráčka za důkaz spolupráce hnutí ANO a KSČM.

(Markéta Pekarová-Adamová, foto: Šárka Konečná)

Předseda STAN Petr Gazdík prohlásil, že zvolení Ondráčka je „fackou české demokracii“.

Lidovec Marek Výborný komentoval Ondráčkovo zvolení před novináři následovně: "Je to velmi smutná věc, když tu máme komunistu, který zasahoval proti demonstrantům, vůbec nijak tuto věc nereflektuje a máme ho v čele bezpečnostního orgánu Poslanecké sněmovny."

S místopředsedkyní TOP 09 Pekarovou Adamovou také shodně prohlásili, že zvolení Ondráčka je zvlášť smutné vzhledem k tomu, že letos uběhlo 70 let od komunistického puče.

Ondráček kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho Sněmovna předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným uchazečem o předsednické křeslo v komisi. Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím. Záležitost vzbudila rozsáhlou debatu i dnes, trvala zhruba 1,5 hodiny a provázely ji expresivní výrazy a z úst komunistických poslanců i obhajoba bývalého totalitního režimu: „Vy jste snad za toho minulého režimu nepracovali? Nehrejte tady na čistotu,“ rozčiloval se v debatě šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Ohradil se proti tomu, že někteří politici nazvali kandidáta KSČM Zdeňka Ondráčka „mlátičkou“.

Ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi z ANO připadá zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS jako facka všem, které Ondráček jako policista za minulého režimu „svým obuškem umravňoval“. „Já jsem byl tou debatou skutečně šokován, připadala mi odporná,“ řekl Pelikán novinářům následně. Podle jeho slov musí zvážit své setrvání ve vládě. .

AUTOR: Šárka Konečná

 

(Zdeněk Ondráček, zdroj: FB Zdeňka Ondráčka)

Ondráčka volilo 79 poslanců, Majerovou 57. Ke zvolení některého z kandidátů bylo potřeba 78 hlasů, Ondráček tak prošel o jediný hlas." data-share-imageurl="http://www.inregion.cz/sites/default/files/default_images/logo_inregion_obr_default.jpg">

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.