Politické strany, hnutí a koalice pro volby do Evropského parlamentu mají vylosována čísla kandidátních listin

Autor : 
Šárka Konečná
Pondělí, 8 Duben, 2019

PRAHA: Státní volební komise dnes vylosovala volební čísla všem 40 seskupením, která se do voleb do Evropského parlamentu přihlásila. Hnutí ANO 2011 obdrželo číslo 30, ČSSD los přiřkl sedmičku, ODS půjde do voleb s číslem 5, komunisté pak s devítkou. Starostové s TOP 09 obdrželi číslo 26, Piráti 27 a SPD 28. KDU-ČSL má číslo 39.

Losování volebních čísel Státní volební komisí, foto:inregion.cz

Čísly budou označeny hlasovací lístky jednotlivých uskupení. Velký zájem bývá o čislo jedna, které losem připadlo pro Klub angažovaných nestraníků. Čísla jsou vnímána jako startovní pořadí kandidujících stran, hnutí a jejich koalic. Některé číslo je považováno za šťasné, jako například zmíněná sedmička pro ČSSD, jiné nese nálepku toho pomyslně nešťastného, kupříkladu třinácka, která připadla straně Volte Pravý Blok.

Své volební číslo 20 dostala i Moravská a Slezská pirátská strana a to i přes to, že ji ministerstvo vnitra jako jedinou odmítlo do voleb zaregistrovat pro nedodržení zákonných podmínek kandidatury. Státní volební komise tak učinila pro případ, že by straně vyhověl Nejvyšší správní soud, na který se obrátila.

Volby do Evropského parlamentu se budou konat letos ve dnech 24. a 25. května a kandiduje v ní i několik nováčků české politické scény. Jedním z nich je například politická strana JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost, která vnikla letos v březnu. Jejím lídrem pro eurovolby je známý šéfkuchař z Brna Petr Kováč, který vloni neúspěšně kandidoval do Senátu Parlamentu České republiky. JSI PRO? losem připadlo číslo 18. Z kandidátky JSI PRO? na poslední chvíli odstoupil nezávislý kandidát Olřich Duchoň, který své rozhodnutí zdůvodnil osobními důvody.

 

Losování volebních čísel Státní volební komisí, foto:inregion.cz
Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
inregion © 2019

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.