Pravda alternativních médií aneb "žumpa opět mlčí"

Autor : 
Šárka Konečná
Pondělí, 19 Březen, 2018

"Žumpa opět mlčí," zaznívají stále častěji komentáře části české společnosti a to zejména z řad příznivců takzvaných "starých pořádků", tedy totalitního socialistického režimu na adresu veřejnoprávních médií. Terčem v oku je těmto "slušným občanům" zejména Česká televize, Český rozhlas prozatím zůstává, alespoň na sociálních sítích, kritice více ušetřen. Zřejmě proto, že část české populace raději poslouchá komerční stanice, které plní éter stokrát obehranými hity a reklamou, namísto zpravodajských relací.

Šárka Konečná, šéfredaktor IRJ

Není se čemu divit. Průměrný rozhlasový posluchač si jistě například za volantem raději poslechne bulvární informace o alkoholismu některé známé osoby, než seriozní rozhovor z matematické sféry zkoumání astrofyzika v planetáriu. A co teprve televizní divák? Takový, který jest "mediální masáží" unaven? Je vůbec schopen po denodenních starostech rozpoznat, která média jsou ta objektivní, která mu přinášejí dobré zpravodajství a ta, co jsou v jeho oku "zaprodaná"?

Současná situace v České republice nasvědčuje tomu, že v mediálním prostoru existuje jak poptávka po relevantních informacích a s tím spojená nabídka, tak i poptávka po informacích alternativních, čemuž nabídka rovněž odpovídá. Tzv. alternativní a nezávislá média typu Parlamentních listů chrlí na Čechy spousty "ověřených" informací, které jsou často kopií FB uživatelských profilů bez  jakýchkoliv autorských prvků. Určitá část české společnosti jim slepě věří, coby šiřitelům pravdy, aby tyto "pravdivé zdroje" hojně citovala na sociálních sítích a hlásala, že takovéto servery dávají prostor každému, případně je využila k dehonestaci veřejnoprávních médií.

Nelze pochybovat o tom, že takovéto alternativní zdroje mají na českou společnost silný vliv. Mnoho frustrovaných občanů je jimi doslova fascinováno, na svých FB zdích nabádají k blokaci sledování České televize, nazývají ji žumpou a veškerá média, která jsou "proevropská", "protiruská" a "Kalouskovská", odpadem.

Odpadem společnosti tato část české společnosti nazvala i studenty, kteří se v minulém týdnu vydali v hojných počtech demonstrovat na podporu právě veřejnoprávních médií. Studenty často tito Facebookoví křiklouni označili za "děti na pódiu" a za lehce manipulovatelné "hlupáky, kteří se chtěli vyhnout zkoušení v hodinách".

Názor této části společnosti je veskrze pochopitelný. Chce mít své "jistoty", nechce se pouštět do konfliktů, žádá pochopení u svých politiků. Má pocit, že ti, pro které "zvonila klíči", ji zradili. Křičí proto proti všemu a všem, co jí vzalo soudružské jistoty. Její řev je slyšet v příspěvcích na sociálních sítích jejích oponentů, kde tito smutní lidé pokřikují doprázdna své sprostoty. Své oponenty dehonestují nepublikovatelnými jmény ženských i mužských přirození, vyhrožují jim fyzickou likvidací, sebe sami označují za nositele jediného správného a vlasteneckého názoru.

Právě takovou část společnosti si velmi rád zve Jaromír Soukup do svých "debat" na jeho TV Barrandov. Křiklouny, pochlebovače totalitnímu předlistopadovému režimu, zvrácené charaktery neúspěšných ztroskotanců, kteří mají pocit, že se musí na kameru doslova "vyřvat".

Proč ne, i to je zralý prvek demokracie, která naštěstí a zatím v České republice vládne.

Je otázkou, jak dlouho ještě bude. 

V sobotu se v Brně konala krajská konference KSČM, kam byla předem novinářům účast zapovězena. Všem těm, kromě soudruha Žaluda z Haló novin. V dnešních tištěných Haló novinách vyšel jeho článek adorující vedení KSČM, současně v tomto komunistickém médiu byl publikován názor poslance Grebeníčka, ve kterém se Grebeníček opírá o práci České televize. Má v něm za to: " že skutečná informační demokracie a zásada objektivity veřejnoprávního média si žádá poněkud jinou kulturu."

Jestliže si soudruh Grebeníček představuje poněkud jinou kulturu médií, pak by měl jasně vysvětlit, proč tato nejsou připuštěna na konference KSČM, kam soudruzi nominují pouze novináře svých Haló novin.

V současné době je více než zřejmé, že je potřeba chránit a bránit svobodu mediálních slov.

V průběhu posledních pěti let jsme se stali svědky zničení jednoho z nejlepších mediálních domů v České republice, sítě kdysi nezávislých rozhlasových stanic, nyní jsme svědky pokusu o devastaci nezávislé, neproruské žurnalistiky. Toto vše se děje pod taktovkou komunistů, Okamurovců, koblihářů a jejich oranžových přátel, kteří vycítili opětně mocenskou šanci.

Roli užitečných pitomců jim, bohužel, hrají i vášniví příznivci prezidenta Zemana. Ti, kteří netuší, že Zemanovi svými výroky na sociálních sítích spíše škodí, než by jej podpořili. Ti, kteří Zemanovým odpůrcům svými nenávistnými slovy na adresu protitábora, nahrávají doslova na smeč. Vůči prezidentovi je to docela dost nefér.

Buďme rádi, že se ve společnosti o všem diskutuje. Ať již tak, nebo jinak. Stále existuje určitá svoboda slova. Ať jde o jakékoliv médium. Jaromír Soukup své pořady na TV Barrandov pojal svéhlavě, Česká televize publicistiku stále pojímá naštěstí jako veřejnoprávní médium.

Buďme rádi. Pestrost názorů jest demokratické společnosti snad vlastní.

 

AUTOR: Šárka Konečná, šéfredaktor IRJ

 

Šárka Konečná, šéfredaktor IRJ

Současná situace v České republice nasvědčuje tomu, že v mediálním prostoru existuje jak poptávka po relevantních informacích a s tím spojená nabídka, tak i poptávka po informacích alternativních, čemuž nabídka rovněž odpovídá." data-share-imageurl="http://www.inregion.cz/sites/default/files/field/image/11206503_10204173536926590_4636916858770612102_o.jpg">

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.