Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval menšinovou vládu ANO a ČSSD, Hamáček usedne ve třech funkcích

Autor : 
Šárka Konečná
Středa, 27 Červen, 2018

PRAHA: Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne jmenoval druhou vládu Andreje Babiše. Tentokráte v ní zasednou i ministři za ČSSD, vedle ministrů za hnutí ANO. Koaliční vládu by měli podpořit i komunisté, kteří o podpoře rozhodnou o víkendu. ČSSD povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO.

Andrej Babiš a Jan Hamáček, zdroj: FB Jana Hamáčka

Jan Hamáček (ČSSD) usedne dokonce ve třech křeslech současně

Hamáček v novém kabinetu bude pusobit jako 1. místopředseda vlády, ministr vnitra a dočasný vedoucí Ministerstva zahraničí, namísto Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého prezident odmítl šéfem diplomacie jmenovat. Podle slov Jana Hamáčka jde o dočasné řízení rezortu, než za něj ČSSD nalezne adekvátní náhradu.

Jména pro Babišovu druhou vládu
Premiér
Andrej Babiš
Ministerstvo pro místní rozvoj
Klára Dostálová
Ministerstvo životního prostředí
Richard Brabec
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Petr Krčál (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo vnitra
Jan Hamáček (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo zahraničních věcí
Miroslav Poche (nominovaný ČSSD, výhrady k němu má prezident, ANO a KSČM)
Ministerstvo obrany
Lubomír Metnar
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Marta Nováková
Ministerstvo zdravotnictví
Adam Vojtěch
Ministerstvo spravedlnosti
Taťána Malá
Ministerstvo financí
Alena Schillerová
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Robert Plaga
Ministerstvo dopravy
Dan Ťok
Ministerstvo zemědělství
Miroslav Toman (nominovaný ČSSD)
Ministerstvo kultury
Antonín Staněk (nominovaný ČSSD)

 

Prezident Miloš Zeman ministrům poblahopřál, poděkoval předešlému kabinetu za práci a také oznámil, že v polovině července vystoupí ve Sněmovně, aby vládu podpořil při hlasování o důvěře.

"Při této příležitosti bych chtěl poděkovat i předchozí vládě, která pracovala jako soudržný tým. Věřím, že tento týmový duch se přenese i do vaší vlády a tato vláda nebude zatížena resortismem,“ řekl Zeman. 

„Chtěl jsem vám popřát hezkou dovolenou poté, co získáte důvěru, ale jak znám pana premiéra, tak té dovolené moc nebude,” komentoval Zeman nový kabinet.

Premiér Andrej Babiš se vyjádřil, že vláda bude usilovat o bezpečnost občanů a usilovat o návrat země „na špičku Evropy”, kde byla za prezidenta Masaryka.

„Slibuji vám a především našim občanům, že naše vláda bude bojovat za bezpečnost naší země. Budeme bojovat proti nelegální migraci, proti korupci, proti byrokracii, chceme mít efektivní stát,” slíbil Babiš. „Uděláme vše pro to, aby naši lidé měli lepší život. Máme na to vrátit se na špičku Evropy, tam, kde jsme byli za Masaryka,” prohlásil premiér.

Druhý kabinet Andreje Babiše, zdroj: FB Jana Hamáčka

Novou vládu kritizuje opozice

Proti novému kabinetu staronového premiéra Babiše se vymezila kriticky opozice. Podle slov předsedy ODS Petra Fialy nesplnil Babiš ani své sliby, že ve vládě bude mít odborníky. "‏Realita zřetelně ukazuje, že hlavní kvalifikací pro ministra v nové polokomunistické vládě musí být loajalita vůči Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. To je špatná zpráva pro celou ČR," uvedl. Na svém Twitterovém účtu pak tweetoval následovně:

Opozici vadí nejen personální složení vlády, především to, že v ní chybí ministr zahraničí, ale také datum, kdy byl nový kabinet jmenován. Dnes si totiž Česká republika připomíná Den obětí komunismu a také výročí popravy Milady Horákové.

Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek prohlásil, že datum vybrané ke jmenování kabinetu považuje za plivnutí do tváře politickým vězňům a lidem perzekuovaným komunisty. Na svém Twitterovém účtu pak kritizoval i Mladé sociální demokraty, kteří ve svém stranickém tweetu připomněli výročí popravy Milady Horákové.

Novou vládu, která by se měla opírat o důvěru KSČM, kritizuje i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. V tiskové zprávě uvedl: "Skutečnost, že jmenování takovéto vlády proběhlo v den výročí zavraždění doktorky Milady Horákové, považuji za špatný vtip a urážku všech obětí komunistického režimu. Pokud budeme na tragické chvíle naší historie zapomínat nebo je relativizovat, budeme odsouzeni je prožít znovu."

Nový kabinet Andreje Babiše nepodpoří podle Ivana Bartoše (Piráti) ani Piráti, kteří dle jeho vyjádření pro ČT 24 chtějí hrát roli konstruktivní opozice.

Podobná slova zazněla i od šéfa SPD Tomia Okamury, který se rovněž vyslovil pro ČT 24, že vládu premiéra Babiše SPD nepodpoří a rovněž bude plnit úlohu konstruktivní opozice.

Komunisté o rozhodnutí podpoře, či netoleranci nové vlády budou hlasovat v sobotu na zasedání Ústředního výboru KSČM, jak uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip na Facebooku komunistů.

 

Tweet Petra Fialy ke jmenování nového kabinetu
FB vyjádření Vojtěcha Filipa k důvěře novému kabinetu
Nový kabinet Andreje Babiše
Jména pro Babišovu druhou vládu Premiér Andrej Babiš Ministerstvo pro místní rozvoj Klára Dostálová Ministerstvo životního prostředí Richard Brabec Ministerstvo práce a sociálních věcí Petr Krčál (nominovaný ČSSD) Ministerstvo vnitra Jan Hamáček (nominovaný ČSSD) Ministerstvo zahraničních věcí Miroslav Poche (nominovaný ČSSD, výhrady k němu má prezident, ANO a KSČM) Ministerstvo obrany Lubomír Metnar Ministerstvo průmyslu a obchodu Marta Nováková Ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch Ministerstvo spravedlnosti Taťána Malá Ministerstvo financí Alena Schillerová Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga Ministerstvo dopravy Dan Ťok Ministerstvo zemědělství Miroslav Toman (nominovaný ČSSD) Ministerstvo kultury Antonín Staněk (nominovaný ČSSD)

 

Prezident Miloš Zeman ministrům poblahopřál, poděkoval předešlému kabinetu za práci a také oznámil, že v polovině července vystoupí ve Sněmovně, aby vládu podpořil při hlasování o důvěře." data-share-imageurl="http://www.inregion.cz/sites/default/files/andrej_babis_a_jan_hamacek.png">

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.