Prezident Miloš Zeman na brífingu spálil červené trenýrky

Autor : 
Šárka Konečná
Čtvrtek, 14 Červen, 2018

PRAHA: Na dnešním brífingu prezident Miloš Zeman před udivenými novináři spálil velké červené trenýrky - symbol jeho odpůrců. Hlava státu také nešetřila kritikou novinářské profese, když ve svém výstupu zpochybnila jejich inteligenci.

Prezident Miloš Zeman pálí trenýrky, foto: screenshot FB aktualne.cz

Krátce po půl páté odpoledne začal brífing prezidenta Miloše Zemana, který se netradičně konal u vchodu do Lumbeho zahrady, kde stojí vila, ve které bydlí prezidentský pár. Téma brífingu dopředu nebylo avízováno, novináři se proto mohli pouze dohadovat, o čem výstup hlavy státu dnes odpoledne bude. Na sociálních sítích se v profilech jednotlivých žurnalistů od včerejšího odpoledne množily spekulace o možné Zemanově abdikaci, svatbě jeho dcery, či oznámení cesty do Ruska na fotbalový šampionát. Toho Miloš Zeman využil hned v úvodu brífingu, kdy novináře nešetřil kritikou právě za jejich posty a domněnky, přičemž zpochybnil kvůli těmto dohadům novinářskou inteligenci. Samotní novináři již před začátkem Zemanova výstupu hovořili o tom, že prezident dost možná před kamerami spálí trenýrky, čemuž napovídala i černá obruč, ve které plápolal oheň. Hlava České republiky v tomto smyslu nezklamala.

„Asi před rokem, možná ani ne, na přednášce pro studenty Opavské univerzity jsem řekl, že politika by se měla dělat na základě výměny věcných argumentů a nikoliv na základě spodního prádla,” začal svůj projev Zeman.

„Mezitím ulicemi českých, moravských a slezských měst pobíhali šílenci mávající červenými trenýrkami. Dovedu to pochopit před parlamentními nebo prezidenstkými volbami. Tyto volby již skončily,” uvedl.

Zeman pak v projevu vyslovil domněnku, že doba spodního prádla v české politice skončila.

„Abych tento názor dokumentoval, rozhodl jsem se, že červené trenýrky, které jsme za jednu korunu odkoupili od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, spálíme a uděláme happening, který na Pražském hradě už dávno nebyl,” řekl Zeman a hodil trenýrky do ohně.

Prezidentův výstup tak pro přítomné spíše připomínal akci recesistů, než formální výstup nejvyššího státního představitele. Vhozením trenýrek do ohně Miloš Zeman reagoval na akci spolku Ztohoven, který trenýrky v roce 2015 vyvěsil místo prezidentské standarty na Pražském hradě. Trenýrky a červené karty se staly symbolem odpůrců současné hlavy státu a nescházejí na protizemanovských a protibabišovských demonstracích, kdy jsou oba ústavní činitelé kritizováni za své spojenectví a toleranci KSČM.

Prezidentův happening neunikl pozornosti českých politických špiček, které prezidenta za dnešní výstup kritizují. Předseda ODS Petr Fiala na svém twitterovém účtu uvedl doslova: "Dnešní “brífink” na Hradě byl nehodný hlavy státu. Miloš Zeman překročil další hranici a zbytečně snížil váhu prezidentského úřadu. Fraška na Hradě nevyvolává úsměv, ale každý, kdo si váží naši státnosti a jejich institucí musí pocítit spíše smutek."

Kritikou nešetřili ani další představitelé politických stran, ostře se proti prezidentově chování vyslovil například Petr Gazdík (STAN), ale i lídr TOP09 Jiří Pospíšil.

„Jsem naprosto v šoku. Ptám se, kam ještě prezident Zeman klesne během výkonu druhého mandátu. To je ostuda, která předpokládám obletí svět a opět to poškozuje ČR v zahraničí,” řekl deníku Právo lídr TOP09 Jiří Pospíšil.

Zemanovo chování nevadí Vojtěchu Filipovi ani Tomio Okamurovi, Piráti odmítli dnešní prezidentův výstup komentovat.

 

Prezidentův příchod na brífing, © inregion.cz
Miloš Zeman na brífingu, © inregion.cz
Miloš Zeman na brífingu, © inregion.cz
Prezident Miloš Zeman pálí trenýrky, © inregion.cz
Prezident Miloš Zeman pálí trenýrky za asistence hasičů, © inregion.cz

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.