Pro zdraví si dejte Klucaninu

Autor : 
Jiří Krásenský
Úterý, 2 Duben, 2019

TIŠNOV : Nádherným výhledem, Naučnou dětskou stezkou pro nejmenší a krásnou přírodou Vás přivítá rozhledna nedaleko města Tišnova, totiž rozhledna Klucanina. Vydejte se na zánovní kamennou rozhlednu a dopřejte si krásný zážitek pro oko, tělo i ducha.

Rozhledna Klucanina u Tišnova

Podobně jako v dalších městech České republiky se lidé hlásí k dědictví předků. Na návrší Klucanina, které se rozprostírá ve výši 401 m.n.m. se původně nacházel kamenný základ původní dřevěné rozhledny. V devadesátých letech se objevuje několik pokusů o obnovu původní rozhledny, které však nekončí úspěchem. Až rokem 2001 myšlenka na obnovu rozhledny opět ožívá. Zrodil se projekt rozhledny nové navazující na původní rozhlednu se základním tvarem a užitím dřevěných prvků v detailech stavby. Následně probíhá sbírka a objevují se finanční prostředky, kdy o rok později započíná výstavba nové rozhledny.

Dne 11.10. 2003 byla nová rozhledna Klucanina slavnostně otevřena

Trasa hrdelního práva u rozhledny Klucanina
Naučná stezka u rozhledny Klucanina
V krásném okolí rozhledny lze odpočinout ...

Historie rozhledny na vrchu Klucanina

Rozhledna Klucanina se tyčí na místě někdejší dřevěné rozhledny, z let 1934-1947, o jejíž zbudování se zasloužil v Tišnově Klub českých turistů. Poté, co byla v 50. letech pro špatný technický stav stará rozhledna uzavřena a později se zřítila, zbyla až do počátku nového tisíciletí na vrcholku jen 3 metry vysoká kamenná základna, která byla využita při stavbě současné rozhledny. Stavbu nové rozhledny Klucanina iniciovalo a organizovalo občanské sdružení Rozhled na Tišnov. Rozhlednu navrhli architekti Helena a Luboš Chvílovi a vzhledem se nová rozhledna podobá té původní dřevěné. Vstup k výhledu je veden vnitřním schodištěm o 133 schodech. Původní finanční rozpočet 4 888 000,- Kč se navíc podařilo snížit na 3 388 500,- Kč, což je považováno u těchto typů staveb za výrazný úspěch. Finance k výstavbě rozhledny na Klucanině poskytlo město Tišnov a Ministerstvo pro místní rozvoj. Značnou část finančních prostředků poskytla veřejná sbírka. 

Jak na rozhlednu Klucanina

Tišnov je vzdálen od města Brna přibližně 28 km, tedy přibližně 45 minut jízdy autem z centra města Brna a míst, kde lze v Tišnově zaparkovat zdarma je dostatek, což výletníky ze vzdálenějších míst zcela jistě potěší. Můžete se samozřejmě vydat vlakem přímo do Tišnova a nebo si vytvořit celodenní pěší výlet.

Výhled z rozhledny Klucanina u Tišnova
Výhled z rozhledny Klucanina u Tišnova
Vnitřní prostory rozhledny Klucanina u Tišnova

Těšte se z neobvyklého zážitku na rozhledně Klucanina

Z rozhledny Klucanina zříte Českomoravskou vrchovinu, vrch Květnice na severozápadě, město Tišnov, kopce Babí lom a Bukovec na východě. Vyhlídková plošina na rozhledně Klucanina je vybavena čtyřmi pěkně vyvedenými deskami s popisem výhledu. Rozhledna Klucanina je volně přístupná bez poplatků, a tak není třeba myslet na vstupné. K rozhledně Klucanina vede příjemná mírně stoupající turistická stezka od Nemocnice Tišnov na ulici Purkyňova č.p. 279, po modré turistické značce. Rozhledna Klucanina je vybavena dvěma ochozy a vnější vyhlídkovou plošinou plošinu těsně pod vrcholem.

Naučná stezka pro nejmenší u rozhledny Klucanina

Primárním prvkem Naučné stezky pro nejmenší je pět interaktivních tabulí, které děti seznamují se stromy, keři, savci, ptáky, hmyzem a dalšími krásami přírody, které se vyskytují přímo na návrší Klucanina. Naučnou stezku pro nejmenší  vybudovanou rodiči z tišnovského Rodinného centra Studánka, lze absolvovat v časové náročnosti přibližně tří hodin rovněž zcela bez poplatků. 

Rodiče mohou po předchozí dohodě využít Rodinné centrum Studánka v Tišnově

Posláním Rodinného centra Studánka v Tišnově je maximální podpora rodiny a láskyplných, tolerantních rodinných vztahů. V Rodinném centru Studánka v Tišnově aktivně realizují svobodný, přátelský a tvořivý prostor pro setkávání rodin a pro společné aktivity rozvíjející talenty malých dětí a rodičů. Spolu s tím usiluje spolek o celospolečenskou změnu v chápání kvality života a postavení rodičů s dětmi směrem k otevřené společnosti citlivé k sociálním otázkám.

 

Autorství fotografií: 
© 2019 - Rozhledna Klucanina - úvodní foto : Tomáš Hruška
© 2019 - Rozhledna Klucanina - fotogalerie : Jana Štědrovská

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.