Šárka Konečná : K prosazení dobré věci je potřeba spolupráce

Autor : 
Jiří Krásenský
Středa, 29 Srpen, 2018

BRNO - VINOHRADY : Bc. Šárka Konečná patří mezi výrazné osobnosti komunální politiky ve městě Brně, konkrétně Městské části Brno - Vinohrady. Za dobu svého politického působení se Šárka Konečná stala člověkem, který Městské části Brno - Vinohrady vtiskl novou tvář. V podzimních komunálních volbách Šárka Konečná kandiduje do zastupitelstva MČ Brno - Vinohrady a jako jedna ze sedmi žen i na primátorku města Brna jako nezávislá s podporou strany Moravané. IRJ s jihomoravskou političkou přináší rozhovor nejen o politice.

BC. Šárka Konečná - K prosazení dobré věci je potřeba spolupráce

Paní zastupitelko, setkáváme se v příjemném prostředí krásné zeleně Městské části Brno – Vinohrady, kde jste rovněž rodačkou. Jsou tedy brněnské Vinohrady Vaše „srdcová záležitost“ ?

Určitě jsou mému srdci blízké. Již proto, že jsem v Městské části Brno - Vinohrady prožila podstatnou část dětství a následně i převážný kus dospěláckého života. Poznala jsme zde řadu skvělých lidí; se spoustou z nich mám přátelský vztah a jsou mi i dobrými kamarády. Takže asi ano, je to taková srdcovka :-)

To je pochopitelné a je krásné, že máte k Městské části Brno - Vinohrady hezký vztah. Bylo právě toto spouštěcím momentem, kdy jste se rozhodla jít do politiky a nebo to bylo něco jiného ?

Částečně ano. Poměrně často jsme s přáteli diskutovali o tom, co v naší městské čtvrti chybí, co ji trápí a kde bychom rádi viděli změnu k lepšímu, jakýsi posun kupředu. Přeci jen zde žijeme, je to náš domov a ten se člověk většinou snaží stále zlepšovat. A v případě městské části je ta snaha o vylepšení nejen pro jednoho jedince, ale i pro ostatní z nás. To asi bylo tím impulsem, proč vstoupit aktivně do politiky. 

Snaha o zlepšení života občanů Vinohrad tedy stála na prvním místě. Co byste si přála na současné situaci změnit ?

Určitě zlepšit parkování, situace je tu opravdu zoufalá, ostatně jak na většině sídlišť. Na Vinohradech se nabízí hned několik možných řešení. Ta jsou součástí v našeho volebního programu, který zveřejníme v druhé polovině září, ať konkurenci předem neradíme (smích). No a pak jsou zde takové, řekněme méně viditelné problémy, nad nimiž zavírá současné vedení oči. Například rušení klidu v ulicích některými nepřizpůsobivými skupinami zdejších obyvatel. V noci bych se bez doprovodu projít po Vinohradech asi neodvážila.

Znamená to, že se Vám něco nepovedlo ?

K prosazení dobré věci je potřeba spolupráce koalice s opozicí a naopak. Ne vždy je k tomu však oboustranná vůle, a to se netýká jen bezpečnosti. Vezměte si například opravu chodníku. Pokud bude lidem prospěšná, což se domnívám, že je důležité, aby si člověk na cestě nezlomil nohu, pak by mělo být jedno, kdo ji navrhne. A nikoliv za každou cenu opravu bojkotovat jen proto, že ji navrhl ten a ten tam a tam, když jsem ji chtěl navrhnout já o kousek vedle. Nebo výběh pro psy. Řadu let se zde hovoří o oploceném výběhu a debata pokaždé vyšumí do ztracena.

Co se oplocení výběhu pro psy týká, dovolte otázku ze soukromí : sama jste chovatelkou krásného německého ovčáka, který je zde s námi : Nebude Vám líto, že se nebude moci proběhnout ?

Ba naopak. Já si myslím, že v kloudném oploceném výběhu pro psy nebude překážet dětem a těm lidem, kteří zrovna psy nemusí. Ne každý zrovna čtyřnožce miluje a pokud se tu nabídne možnost takového výběhu, bude to přínos pro všechny. Soudný člověk, který psy nemá rád, snad nepoleze k nim za plot, aby je tam vyhledával. A psům se tak umožní určitá volnost pohybu. 

Kvalita života v Brně na sídlišti Vinohrady pro jeho obyvatele obecně byla a je a Vaší prioritou. Proto se Vás zeptám : Umíte se pochválit ?

Víte, jak se to o té sebechvále říká, že? Proto bych to nijak nepřeháněla ( smích )

Zkuste to … za co byste se pochválila ?

Vy s tím nedáte pokoj a nedáte. Dobře. Třeba za prosazení, spolu se Zelenými, pořádání farmářských trhů na Vinohradech. Jako drobnost mohu rovněž uvést pomoc Vinohradskemu spolku, kdy jsem se přimluvila u ředitele kulturního centra za to, aby tento spolek mohl promítat filmy v kulturním sále za snížený nájem a myslím si, že jsou spokojeni. Domnívám se, že se jedná o velmi užitečnou kulturní akci, kterou Vinohradský spolek pořádá pro veřejnost zdarma a takové aktivity je, podle mého nazoru, důležité podporovat. Do pověstné třetice se dlouhodobě snažím zlepšit alespoň zčásti kvalitu zpravodajství v Informu (redakční zpravodaj městské části, pozn.red.). Proces je to velmi složitý, ale jsem přesvědčena, že dílčí krůčky jistě vnímavějším čtenářům neunikly.

V komunálních volbách v roce 2018 jste se rozhodla kandidovat do zastupitelstva Městské části Brno – Vinohrady a do zastupitelstva Statutárního města Brna jako nezávislá kandidátka s podporou strany Moravané. Mám to chápat tak, že jste našli programové shody ?

Ano. Určité shody tu jsou, jinak bych nepřijala nabízenou kandidaturu.

Když jsme tedy u toho programu : Co jste si stanovila jako hlavní cíle pro další volební období, pokud Vám občané vysloví důvěru ?

Jak jsem řekla v průběhu našeho rozhovoru, program zveřejníme v září, zatím je předčasné vykládat karty na stůl :-)

Až tak úzkostlivě si program chráníte ?

Ačkoli nejsem tenistka, řeknu to takto: nechci jim nahrát hned ze startu na smeč (smích).

Je znát, že jste s problematikou MČ Vinohrady seznámena více než dokonale. Kandidujete i zastupitelstva s.m. Brna. Jaké jste si vytyčila hlavní úkoly ?

Podobně jako ostatní političtí kandidáti, je jedním z hlavních témat zlepšení dopravní situace v jihomoravské metropoli. Co se zde za poslední čtyři roky děje, je neúnosný stav a s tím je třeba něco kloudného dělat. Dosadit odborníky na příslušná místa a nikoliv politické nominanty, kteří o problematice dopravy nic nevědí; systém oprav řídí chaoticky, pokud tedy vůbec a dělají svými chybnými kroky více škody, jak užitku.

Nemyslíte, že je těch úkolů trochu moc ?

Možná je toho hodně, to nepopírám, ovšem kdyby se alespoň jeden bod, který bude lidem k užitku podařil prosadit a dotáhnout do konce, přesvědčí mne to, že má práce, kterou chápu jako poslání, smysl má.

Na brněnských Vinohradech nové zastupitelstvo čeká spousta práce. Některé projekty čekají na realizaci a jiné jsou teprve v plenkách. Které z nich se podaří realizovat uvidíme před koncem příštího volebního období.

 

    Vyloučení odpovědnosti: 
    Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
    Autorství fotografií: 
    © 2018 Šárka Konečná

    Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.