Sobotka končí v politice, rezignuje na mandát poslance

Autor : 
Šárka Konečná
Čtvrtek, 22 Březen, 2018

PRAHA: Bývalý premiér České republiky Bohuslav Sobotka (ČSSD) se rozhodl rezignovat na poslanecký mandát a skončit  k letošnímu prvnímu dubnu v politice. Uvedl to dnes na svém FB profilu.

Vyjádření Bohuslava Sobotky, ZDROJ: FB Bohuslava Sobotky

Sobotka chce zůstat řadovým členem ČSSD a „aktivním občanem”. Po mnoha letech ve vrcholové politice se hodlá vydat „úplně jinou životní cestou”. Bývalý premiér zatím odmítl prozradit, kam jeho další kroky povedou, zvažuje prý několik možností, přičemž jasněji by mělo být příští rok. Konkrétně sdělil jen to, že prozatím se hodlá věnovat svým synům.

Sobotka v aktivní politice strávil téměř čtvrt století, z toho celkem osm let v soc. dem. vládách, a nyní  podle jeho slov cítí, že: "má ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se – ještě v plné síle – úplně jinou životní cestou."

K Sobotkově rozhodnutí se na sociálních sítích vyjádřili i jeho straničtí kolegové, jako například bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek nebo poslankyně Alena Gajdůšková.

Hašek, který je v ČSSD považován za Sobotkova stranického rivala, na svém Facebooku uvedl doslova: "Byť jsme byli se Slávkem Sobotkou vnímáni jako soupeři uvnitř ČSSD (což platilo především před 5 lety), jeho dnešního rozhodnutí si vážím. Politika není ani spravedlivá, ani vděčná. Prokázal loajalitu k ČSSD, stejně jako já při podpoře jeho vlády na jaře 2014 a následném odchodu z PSP. Přeji mu v dalším životě vše dobré v osobních i pracovních záležitostech. Jeho krok, doufám, přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD."

Alena Gajdůšková vyjádřila nad Sobotkovým rozhodnutím politování a poděkovala mu za odvedenou práci. Podle Gajdůškové budou jeho zkušenosti, státnický nadhled a schopnost dlouhodobého uvažování ČSSD chybět v klubu i ve sněmovně.

 

 

 

Vyjádření Aleny Gajdůškové k Sobotkově rozhodnutí, ZDROJ: FB Aleny Gajdůškové
Vyjádření exhejtmana Michala Haška k Sobotkově rozhodnutí ZDROJ: FB Michala Haška

Bohuslav Sobotka čelí kritice, že zapříčinil říjnový volební debakl ČSSD, která spadla na sedm procent. Kolegové mu vyčítají ztrátu tradičních voličů a nedostatečnou komunikaci se členskou základnou. Tzv. Zemanovské křídlo ČSSD pak bývalému premiérovi zazlívá nepřátelské vztahy s prezidentem Milošem Zemanem.

Expremiér také oznámil, že ve vnitrostranickém referendu o možné vládní spolupráci sociálních demokratů s ANO bude hlasovat proti. „Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují,“ dodal a zdůraznil, že mu jde o zachování demokratických principů.

 

Šárka Konečná

Vyjádření Bohuslava Sobotky, ZDROJ: FB Bohuslava Sobotky
Bohuslav Sobotka, FOTO: Šárka Konečná
Bohuslav Sobotka, FOTO: Šárka Konečná

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.