Tajné manželství na JAMU

Autor : 
Emil Skoták - hudební publicista
Neděle, 31 Březen, 2019

BRNO: Hudební fakulta JAMU připravila další premiéru opery, kterou odehrála minulou neděli. Jedná se o celovečerní operu Tajné manželství ( Il matrimonio segreto) italského autora Domenica Cimarosy (1749 – 1801). Tento rodák z Aversa poblíž Neapole zkomponoval na 130 hudebních skladeb. Velkou část jeho tvorby zaujímá tzv. opera buffa (komická opera), jako protějšek opery seria (opera vážná).

Upoutávka na Tajné manželství, foto: inregion.cz

Tajné manželství je dvouaktová opera buffa, na libreto Giovanni Bertatiho. Premiéra se konala 7.února 1792 v Burgtheatru, dále pak zazněla ve více než 30ti městech, včetně Prahy a sklízela obrovský úspěch. Brněnská premiéra se uskutečnila v roce 1985 v Redutě.

Dokonale zamotaný příběh není jen o utajeném manželství dvou hlavních postav, ale i o tajemstvích a skrytých vášních postav dalších. Studenti pěveckého oddělení HF Jamu nastudovali tuto bezmála tříhodinovou operu v italském originále, což samo o sobě klade nemalé nároky. Vyrovnali se s tím více než dobře. Jednotlivé árie i ansámbly měly patřičný švih a tempovou svěžest. Děj opery, původně se odehrávající v Bologni, byl přenesen do současné Itálie – na náměstí, na čerpací stanici a do domu hraběte Robinsona. Nutno dodat, že tento režijní záměr nebyl pro diváka vždy zcela čitelný.Za zmínku však stojí instrumentální úprava. Sazba původně celého orchestru byla (v rámci doktorandského projektu dirigenta představení Damiana Binettiho) upravena pro komorní obsazení deseti hráčů, což na tento ansámbl klade pochopitelně zvýšené nároky. Druhou premiéru, o které zde píši, řídil suverénně student dirigování Filip Urban, asistent dirigenta.

Možno říci, že vzdor větší délce představení, publikum zcela zaplněného Divadla na Orlí odcházelo spokojeno a s velmi příjemným zážitkem.

Tajné manželství, JAMU, premiéra, foto: inregion.cz
Tajné manželství, JAMU, premiéra, foto: inregion.cz
Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
inregion © 2019

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.