Tisíce lidí dnes protestovaly proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové

Autor : 
Šárka Konečná
Pondělí, 13 Květen, 2019

PRAHA: Potřetí se dnes sešly tisícovky odpůrců vlády současného premiéra Andreje Babiše (ANO), aby protestovaly proti nově jmenované ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Demonstranti zaplnili nejen pražské Staroměstské náměstí, ale i Brno a další místa v České republice. Protest svolal občanský spolek Milion chvilek, který usiluje o demisi současné vlády a prošetření dotačních kauz Andreje Babiše.

Protesty proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti, foto: inregion.cz

Na pražském Staroměstském náměstí demonstrovalo proti současné vládě premiéra Babiše asi dvacet tisíc lidí, na dalších místech v Česku pak další. Brno dnes hlásilo účast asi tří tisícovky protestujících.

V Praze na Staroměstském náměstí vystoupila řada osobností politického i kulturního života.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) připomněl, jak Babiš zametl se šéfem GIBS. Oberfalzer také slíbil, že Senát je na straně lidí.

 

Hudební publicista Jiří Černý zmínil, že v roce 1989 také nikdo nevěděl, k čemu demonstrace povedou a že situace je nyní podobná.

Bývalý předseda Senátu Petr Pithart pak prohlásil: „Premiér řídí zemi ve vzduchoprázdnu mezi obviněním a žalobou. To nám vadí. To nám velmi vadí."

 

 

 

 

Bývalý předseda Senátu Petr Pithart, foto: inregion.cz
Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS), foto: inregion.cz

 Podle premiéra jsou demonstrace divadlo načasované před evropské volby a na dnešní na tiskové konferenci po jednání vlády poukázal Babiš na to, že při minulém protestu před lidmi vystupovali zástupci sněmovních stran.

"Já už to neberu jako nějakou občanskou záležitost, je to normální kampaň do Evropského parlamentu těchto stran," prohlásil premiér.

Protesty se dnes konaly také v dalších městech. V Brně se do nich podle odhadů zapojilo téměř 3 tisíce lidí, v Plzni tisícovka, stovky v Hradci Králové nebo Liberci. Měst a obcí, kde se dnes protivládní protest odehrál, bylo podle spolku Milion chvilek víc než 130.

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo obvinění z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo. Jmenování Benešové po policejním návrhu na podání obžaloby v této kauze označují za možný "největší zásah do justiční moci od listopadu 1989". Chtějí mimo jiné ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

 

Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
© 2019, inregion.cz

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.