Velký velikonoční úklid čeká brněnské strážníky

Autor : 
Karin Geislerová
Úterý, 2 Duben, 2019

BRNO: Brněnští strážníci se v dalších dnech zaměří na velké uklízení. Prohlédnou dětská hřiště, odstraní skládky a dají novou podobu tradiční akci "Jehla", při které se účastní sběru odhozených použitých aplikačních pomůcek narkomanů. Strážníci se také  připojí k dobrovolnické události "Ukliďme Česko", tentokráte v rekordním počtu.

 

Loňská akce Jehla, foto: inregion.cz

Hlavním dnem konání letošní akce Ukliďme svět – Ukliďme Česko je sobota 6. dubna 2019. Brněnští strážníci jsou tradičními účastníky. Ruce k dílu přiloží ve svém volném čase už popáté a sejdou se v takovém počtu, že je nutné rozdělit dobrovolníky do tří samostatných úklidů. Dvacítka strážníků bude odstraňovat odpad v okolí vytížené Hradecké radiály, dvě desítky se vypraví i z Lesné do Sadové a dalších deset se připojí k úkliducesty k Zamilovanému hájku.

Zájem městské policie o událost má podtext přímo v činnosti hlídek.

„Při práci odhalíme za rok zhruba padesát černých skládek a svými kontrolami i postihy vedeme veřejnost k udržování pořádku. Chceme jít příkladem a symbolicky ukázat, že tato starost o okolí je nám vlastní i v osobním volnu,“ podotkl Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

Za bezpečí na hřištích

Cíleně před velikonočními prázdninami pořádají strážníci bezpečnostní opatření s názvem Jehla. Po celém městě budou v sobotu 13. dubna vyhledávat a sbírat použité injekční stříkačky. Aby byl přínos akce co největší, spojila letos městská policie síly se spolkem Archeo Moravia. Vyznavači hledání s pomocí detektorů kovů a současně milovníci historie se rozhodli výrazně přispět k bezpečí dětí ve městě.

Na vytipovaných dětských hřištích budou svými přístroji hledat ostré nebo jinak nebezpečné kovové předměty. Strážníci se na herních plochách a v jejich okolí zaměří na hledaní aplikačních pomůcek a „detektorářům“ budou pro případ jakéhokoli nebezpečného nálezu k dispozici.

„Spolek Archeo Moravia se snaží chránit archeologické lokality, a tím i historii naší země. Záleží nám na společnosti jako celku. Spolupráce se strážníky při akci Jehla je pro nás proto naprosto přirozená. Obzvlášť, když máme možnost pomoci dětem,“ vysvětlil předseda spolku Tomáš Merta.

Uklizená hřiště strážníci označí

V den konání se na dětská hřiště vydá dvacet strážníků a obdobný počet členů spolku a sympatizantů. Hlídky městské policie zkontrolují mezi 8. a 17. hodinou okolí řek, málo frekventované uličky u firemních areálů, odlehlé výklenky a zákoutí, ale i lokality, jež jsou zpravidla bezproblémové. Zaměří se tedy i na parky a odpočinkové zóny. Archeo Moravia stihne projít přibližně 50 dětských hřišť.

„Podobná iniciativa ze strany veřejnosti není obvyklá, ale o to více ji vítáme a upřímně nás těší. Na dětských hřištích a pískovištích se nebezpečné předměty i díky péči městských částí téměř nikdy nenacházejí. I strážníci je ovšem preventivně pravidelně kontrolují a s nabídkou spolupráce Archeo Moravia jsme proto okamžitě souhlasili,“ uvedl Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Každé zkontrolované hřiště označí strážníci u vstupu cedulí s datem a časem prohlídky. Jednoduchý komiks ve spodní části dětem vysvětlí, jak se chovat při nálezu injekční stříkačky.

Nalezených jehel přibývá

Statistiky nálezů injekčních stříkaček bohužel nejsou příznivé. Čísla narůstají poměrně strmým tempem, přestože sběr hlídkami je stále podobně intenzivní. Vloni strážníci našli v Brně 3792 aplikačních pomůcek, předloni 2557 a o rok dříve 2357.

Městská policie nemůže podle zákona drogovou problematiku prošetřovat, a tak brněnští strážníci alespoň injekční stříkačky celý rok sbírají a velmi úzce spolupracují se specializovanými útvary Celní správy a Policie České republiky.

„Pravidelně jim předáváme veškerá svá zjištění v této oblasti. Rovněž jim průběžně poskytujeme detailní statistiku výskytu jehel, která přispívá k mapování tohoto vážného problému. Právě specialisty Celní správy strážníci předloni poprvé přizvali i k samotnému sběru injekčních stříkaček. Vloni v březnu je také provedli problematickými oblastmi, a tím jim umožnili odebrat vzorky pro chemickou analýzu. Městská policie se v mezích svých kompetencí snaží dělat maximum možného,“ uvedl Luboš Oprchal.

Brněnští strážníci spolu s těmi pražskými iniciovali také vznik celostátní akce Jehla. Letos se uskuteční již pátý ročník. Vloni se do ní zapojilo 40 městských či obecních policií a okolo 500 strážníků.

Použité aplikační pomůcky, foto: inregion.cz
Akce Jehla, foto: inregion.cz
Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
inregion © 2019

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.