Záhadná tisková mluvčí platila kampaň KSČM z charity

Autor : 
Karin Geislerová
Pátek, 16 Březen, 2018

PRAHA: Známá lobbistka Jana Mrencová, souzená za pokus o podvod, úzce propojená s agenturami Profil. Ve všech těchto rolích je v uplynulých letech veřejnosti známá Jana Mrencová, která ještě vloni v srpnu tvrdila, že se o politiku nezajímá už čtyři roky.

Dopis Pavola Krúpy vedení KSČM, FOTO: Karel Daněk

Jak jako první zjistil Securitymagazin.cz, při letošních parlamentních volbách jejích služeb využily krajské organizace KSČM. A na další malér je zaděláno. Na vedení komunistické strany se obrátil předseda představenstva společnosti Arca Capital Bohemia Pavol Krúpa, pozn. jeho dopis včetně příslušných dokumentů naše redakce zveřejňuje zde: http://www.inregion.cz/documents/acra_capital.pdf .

Upozorňuje, že Mrencová opakovaně a záměrně jednala s úmyslem přisvojit si finanční prostředky ve výši několika milionů korun pod záminkou organizace charitativních akcí a projektů na podporu vzdělanosti. Peníze místo toho využila na kampaň KSČM. Prostřednictvím společnosti Profil se zavázala realizovat pro společnost Arca Capital Bohemia aktivity spočívající v podpoře vzdělání a charitativní činnosti. Konkrétně se jednalo o Kongres pro střední školy a charitativní projekt Rošťák roku, na které se od společnosti Arca Capital Bohemia získala finance. Peníze měly jít studentům „Uveden projekt Rošťák roku nebyl nikdy uskutečněn a k akci Kongres pro střední školy nebylo ani přes několik výzev doloženo plnění, které mělo být uskutečněno. Nebylo doloženo ani poskytnutí finančních darů studentům, na které Jana Mrencová obdržela finanční prostředky od společnosti Arca Capital Bohemia,“ zdůrazňuje Krúpa a dodává: „Mrencové byly dále z mé strany jako fyzické osoby poskytnuty smlouvou o zápůjčce finanční prostředky ve výši 5 000 000.“ Tato půjčka však podle Krúpy navzdory uplynutí stanovené lhůty a několika adresovaných výzev k navrácení nebyla řádně splacena. „Jako argument a důvod pro nedodržení závazků navrácení finančních prostředků uvedla Mrencová financování kampaně politické strany KSČM, kdy zdrojem měly být právě zapůjčené prostředky,“ konstatuje Krúpa. Pomáhala i Kateřině Konečné. Mrencová se, jak Krúpa doplňuje, odvolávala na údajné jednání a podporu Vojtěcha Filipa. Zároveň vykázala v rámci reklamní činnosti, kterou poskytovala pro skupinu Arca Capital a za kterou inkasovala částky v celkové výši 4 840 000 mediální výstupy, které se týkají aktivit poslankyně Kateřiny Konečné. Z důvodu podezření z několika trestných činů podala v těchto věcem Arca Capital Bohemia trestní oznámení.

Dopis Pavola Krúpy vedení KSČM, FOTO: Karel Daněk

Předseda KSČM Filip nicméně odmítá, že by on sám s Mrencovou spolupracoval, naposledy se tak prý stalo na Mezinárodní den žen. Důvody spolupráce ale sdělit nechtěl. „Spolupracovaly s ní některé krajské organizace na této volební kampani,“ potvrdil. „Já jsem naposledy využil jejích služeb na loňský Mezinárodní den žen. Když ji budu potřebovat, objednám si ji nebo si objednám jinou agenturu. Prostě je to moje věc,“ dodal a odmítl přiblížit důvody, proč padla volba právě na Mrencovou. V politice jako doma Lobbistka Jana Mrencová má kontakty s významnými politiky i jejich manželkami. Spolupracovala například s Ivanou Zemanovou, Šárkou Grossovou. Je spojená s firmami s názvem Marketingové centrum Profil a Producentské centrum Profil. . Podle Filipa připravovala v loňských volbách do sněmovny Mrencová prostřednictvím agentury Profil, kde se angažuje, pro olomouckou buňku strany kontaktní kampaň. Také podle předsedy tamního výboru Josefa Nekla (KSČM) není spolupráce s Mrencovou ničím výjimečným. Mrencová podle jeho slov organizovala například inzerci ve sdělovacích prostředcích, zpracovávala grafické návrhy kampaně anebo zařídila kompletní fotografování kandidátů uměleckým fotografem. Sama Mrencová přitom v srpnu 2016 sdělila novinářům Seznam.cz: „Politiku nedělám už dávno. Přestala jsem před čtyřmi lety. Prostě mě to už nezajímá.“

http://www." data-share-imageurl="http://www.inregion.cz/sites/default/files/field/image/kauza_mrencova_od_oldy-page-001.jpg">

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.