Zaměstnavatelé trvají na zachování karenční doby

Autor : 
Šárka Konečná
Pondělí, 26 Březen, 2018

PRAHA: Zástupci tripartity dnes nedošli ke shodě na parametrech proplácení prvních tří dnů nemoci a jednání tak budou dále pokračovat. Zaměstnavatelé totiž naprosto nesouhlasí s návrhem ČSSD, aby zaměstnanci dostávali během prvních tří dnů nemoci 60 procent denního výdělku.

Kateřina Valachová

Ve hře o proplácení nemocenské jsou tři varianty. První, kterou navrhuje ČSSD, tedy 60 procentní proplácení denního výdělku. Druhá, podporovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí, počítá se 30 procentní nemocenskou a třetí varianta počítá s návrhem 60 procentní nemocenské spolu se zavedením vyšších odvodů zaměstnancům.

Účastníci jednání nemohli podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka návrhy druhé a třetí varianty prostudovat, protože ji dostali na stůl teprve dnes. Zaměstnavatelé si z toho důvodu nechali čas na vyjádření do čtvrtka.

Ministrině práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO) dává přednost variantě, kdy by nemocní dostali 30 procent denního průměrného výdělku a zaměstnavatel by jim nemoc proplácel od 1. do 11. dne stonání.

Sociální demokraty na jednání zastupovala exministrině školství Kateřina Valachová (ČSSD), která na 60 procentní nemocenské kategoricky trvá. Podle Valachové mají stejný názor i komunisté a dle exministrině jde o absolutně jasnou podmínku při jednání o vstupu ČSSD do vlády Andreje Babiše (ANO).

"Je to absolutně jasná podmínka pro vládu ze strany ČSSD. A dnes jsem měla možnost slyšet, že i ze strany KSČM. Navíc jsou na naší straně i všichni zástupci zaměstnanců," uvedla Valachová.

 

Exministrině školství Kateřina Valachová, FOTO: Šárka Konečná

Platba nemocenské nyní od zaměstnavatele začíná 4. den nemoci zaměstnance, 15. den povinnost úhrady nemocenské přebírají pojišťovny.

Hnutí ANO navrhuje, aby zaměstnavatelé platili stejně jako doposud nemocenskou zaměstnanci 10 dní, termín ale posunulo od 1. do 11. dne nemoci.

Na zachování karenční doby však ostře trvají zaměstnavatelé. Pokud by došlo k jejímu zrušení, žádá konfederace zaměstnavatelů, aby byla zaměstnancům znovu zavedena sazba 1,1 % na nemocenské pojištění. Konfederace rovněž požaduje 25 procent v prvních třech dnech, jak tomu bylo u nemocenského pojištění v roce 2004. Dále pak, jako kompenzaci, požaduje snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění zaměstnavatelům o 0,2 procentního bodu.

Karenční dobu zavedla vláda Mirka Topolánka (ODS) a byla Ústavním soudem v pololetí roku 2008 zrušena. Kabinet však neproplácení zavedl znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté úpravu nechali v platnosti.

 

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.