Zástupci podnikatelů vyzývají Andreje Babiše k okamžitému zrušení EET

Autor : 
Šárka Konečná
Čtvrtek, 31 Leden, 2019

PRAHA: Z EET unikají podle zástupvů podnikatelů citlivá data, ke kterým se podle nich může dostat skoro každý. Elektronická evidence je podle nich navržena nedbale a nesplňuje základní požadavky na bezpečnost. Zástupci Podnikatelských odborů to demonstrovali na tiskové konferenci. 

Boleslav Buzek, foto: protext

Dlouholetý bojovník proti EET a IT expert Boleslav Buzek upozornil na to, že k údajům z EET se může dostat téměř každý. "Pokud někdo chce, zjistí obraty jednotlivých provozoven, měsíční prodeje, prodeje ve dnech v týdnu i prodeje v hodinách i minutách," uvedl Buzek.

Podle obchodního zákoníku jsou například údaje o obratu provozoven a jim podobná dat obchodním tajemstvím, tudíž EET je v přímém rozporu s českým obchodním právem i obchodním právem euroatlantických zemí. Česká EET tím pádem ohrožuje nejen české živnostníky, ale také velké firmy i nadnárodní řetězce.

"Dle vývoje obratu lze např. vyčíst, ve kterém místě se lépe podniká, v jaké dny a jaké jsou sezónní výkyvy. Na základě těchto informací lze rozhodovat o významných investicích i o optimalizaci zásob v sezónních výkyvech a získat tím nekalou konkurenční výhodu," doplnil Buzek.

Zástupci podnikatelů sdružení v Podnikatelských odborech i dalších uskupeních proto vyzývají ministerstvo financí a premiéra Andreje Babiše k okamžitému rušení EET.

K výzvě Podnikatelských odborů se připojují i někteří poslanci. Podle Jana Skopečka z ODS EET absolutně nic nepřinesla a údaje, kterými se ministerstvo financí ohledně EET chlubí, jsou pouze vycucané z prstu.

Pokud nebude na podnikatelskou výzvu ministerstvo reagovat, budou podnikatelé postupovat soudní cestou.

Andrej Babiš, foto: Šárka Konečná, IRJ
uvedl Buzek.

Podle obchodního zákoníku jsou například údaje o obratu provozoven a jim podobná dat obchodním tajemstvím, tudíž EET je v přímém rozporu s českým obchodním právem i obchodním právem euroatlantických zemí." data-share-imageurl="http://www.inregion.cz/sites/default/files/buzek2.jpg">

Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
protext © 2019
Šárka Konečná, IRJ ©2019

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.