Zelený čtvrtek a tradice Zeleného čtvrtku

Autor : 
Jiří Krásenský
Čtvrtek, 29 Březen, 2018

ĆESKÁ REPUBLIKA : Zelený čtvrtek patří mezi tradiční křesťanské svátky, kdy Zelený čtvrtek předchází Velkému pátku Podle křesťanské tradice je "Zelený čtvrtek" dnem pátým ve Svatém týdnu. Křesťanská církev, a nejen pravověrní křesťané, si v průběhu zeleného čtvrtku připomínají Poslední večeři Páně a rovněž tak i Kristovu modlitbu v zahradě getsemanské. 

Zelený čtvrtek

Název dne "zelený čtvrtek" vznikl ve své podstatě náhodou, a to komolením nemeckého názvu pro tento den, tedy Greinendonnerstag, tedy „plačtivý čtvrtek“, na Grünner Donnerstag, Zelený čtvrtek. Mezi tradiční pokrmy v tento den patří vše, co je zelené včetně hrachu, špenátu či jarních bylinek, ze kterých se vařily tradiční polévky. V současnosti bezpochyby tradičně vítězí špenát a milovníci zlatavého moku si mohou vychutnat i zelené pivo, v poslední době právě na zelený čtvrtek tolik oblíbené. Mezi tradiční pečivo patří v českých zemích rovněž pečení tzv. "jidášů", což je sladké či slané pečivo připomínající provaz, na kterém se Jidáš poté, co Krista zradil, oběsil.

Zelený čtvrtek je pro křesťany významným dnem odpuštění

Zelený čtvrtek je nejen pro pro křesťany významným dnem odpuštění, kdy jsou kající se hříšníci přijímáni zpět mezi věřící, kteří nepochybili. Suché větve stromu života církve, které představují hříšníky se tímto činem opět zazelenají. Podle lidových pověr se nikdo neměl tento den s nikým hádat a ani si nic od nikoho nepůjčovat. Odměnou za to se mu prý vyhýbaly všechny hádky a naopak si k němu prý našly cestu peníze. V katolických kostelích budou kněží při večerních mších mýt nohy vybraným mužům, podobně jako tomu činil Kristus svým apoštolům na připomínku Jeho pokory. 

Zelený čtvrtek zahajuje třídenní velikonoční svátky

Papež František v roce 2016 navíc rozhodl, že tento obřad by se mohl týkat nově i žen. Večer na Zelený čtvrtek pak přichází velikonoční triduum ( třídenní ) zahrnující Velký pátek, Bílou sobotu a Boží hod velikonoční. Třídenním triduem končí pro křesťany svatý týden, poslední postní týden před Velikonocemi.

Zelenému čtvrtku předchází Škaredá či Sazometná středa

Zelenému čtvrtku předchází Škaredá či Sazometná středa, neboť se v tomto dni se zejména uklízelo, vymetaly se saze z komínů a smýčily se domy. Názvem "škaredá" či sazometná středa pak zejména z toho důvodu, že v tento den se Jidáš „škaredil“, což ve staročeštině znamenalo, že žaloval na Krista.

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.