Zemřel herec Bruno Ganz

Autor : 
Jiří Krásenský
Sobota, 16 Únor, 2019

CURYCH :  Ve věku 77 let zemřel dnes v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Bruno Ganz proslul v prvním století druhého tisíciletí zejména rolí německého diktátora Adolfa Hitlera v historickém snímku Der Untergang ( Pád Třetí říše ) natočený roku 2004. Kalendář značí deset let po miléniu a Bruno Ganz získává Evropskou filmovou cenu za celoživotní dílo.

Bruno Ganz ve snímku Der Untergang z roku 2004 v roli Adolfa Hitlera

V Curychu dnes naposledy vydechnul jeden z významných divadelních a filmových herců švýcarské a německé filmové tvorby, Bruno Ganz. Ve filmu debutoval Bruno Ganz poté, co oslavil 19 let ve švýcarské komedii Der Herr mit der schwarzen Melone. Roku 1973 jej německý časopis Theater Heute vyhlásil hercem roku, což vedlo k upevnění jeho pozice v divadelním herectví; zejména v Německu. Významnou stopu v divadelním herectví zanechal Bruno Ganz v titulní roli ve dvoudílného třináctihodinového představení Goethova Fausta uvedeného roku 2000.

Bruno Ganz celosvětově proslul rolí německého vůdce Adolfa Hitlera v historickém dramatu Olivera Hirschbiegela Der Untergang - Pád Třetí Říše

Bruno Ganz odmítá roli Oskara Schindlera ve spektakulárním snímku Schindlerův seznam ( 1993 ). Sedm let později, v roce 2000 získává Švýcarskou filmovou cenu a v tomtéž roce je jmenován Rytířem umění a literatury. Následně přebírá Bruno Ganz Berlínskou filmovou cenu ( Berliner Filmpreis ). Celosvětově nezapomenutelným se však stal rolí Adolfa Hitlera historickém dramatu Olivera Hirschbiegela Der Untergang - Pád Třetí Říše. Neopakovatelným, až neuvěřitelně lidsky ztvárněným vůdcem, se Bruno Ganz neochvějně zapisuje jako celoplanetárně nejlépe herecky ztvárněný Hitler ve filmovém průmyslu. 

 

Bruno Ganz rád navštěvoval Českou republiku

Bruno Ganz několikrát navštívil Českou republiku a v roku 2010 na mezinárodním filmovém festivalu Febiofest v Praze přebírá čestnou cenu Kristián. V roce 2005 v rozhovoru s britským listem The Guardian Bruno Ganz komentuje, že roli nacistického vůdce připravoval více než čtyři měsíce, kdy pečlivě studova diktátorova gesta, grimasy i způsob, jakým komunikoval. Osobně si však Bruno Ganz údajně nikdy nemyslel, že právě Adolf Hitler se stane rolí, na kterou budou lidé budou lidé v rámci jeho působení ve filmovém průmyslu vzpomínat - cítil se spjat spíše s divadlem a filmovou tvorbu prý nepokládal ve svém životě za stěžejní.

Bruno Ganz, významná osobnost evropské filmové a divadelní tvorby

Bruno Ganz, významná osobnost evropské filmové a divadelní tvorby, odešel do hereckého nebe 16.02. 2019, ve věku 77 let v Curychu.

 

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.