Zemřel herec Stanislav Zindulka

Autor : 
Jiří Krásenský
Čtvrtek, 14 Březen, 2019

PRAHA : Ve věku 86 let dnes zemřel nositel Českého lva, letitý člen Činoherního klubu, divadelní a filmový herec, Stanislav Zindulka. Jednou z nejslavnějších filmových rolí velkého umělce byla vedlejší postava Josefa Pumplměho v televizním seriálu Vlak dětství a naděje. Stanislav Zindulka odešel dnes pokojně v rodinném kruhu.

Stanislav Zindulka

Stanislav Zindulka patřil k výrazným postavám československé filmové a divadelní tvorby. Na divadelní prkna vstupuje Stanislav Zindulka poprvé jako pětileté dítě v představení Prodané nevěsty v místě svého rodiště, v Jilemnici, tehdejších divadelních ochotníků. Po složení maturitní zkoušky v roce 1951 na Jilemnickém gymnáziu studuje Stanislav Zindulka na Divadelní fakultě akademie múzických umění v Praze pod vedením vynikající herečky, profesorky Vlasty Fabianové.

Velký herec malých filmových rolí

Stanislav Zindulka měl silný vztah k Brnu, ke kterému se dostal po absolutoriu na pražské DAMU, kdy hrál dvanáct sezon v divadle v Hradci Králové a teprve poté byl dvacet dva let ve stálém angažmá v brněnském Divadle bratří Mrštíků a současně dlouhá léta spolupracoval i s loutkovým divadlem Radost. Stanislav Zindulka se v Brně rovněž věnoval pedagogické činnosti, které však ve své době musel pro špatný kádrový posudek zanechat; nejinak tomu bylo i v oblasti divadelní tvorby, kdy po jistou dobu nemohl na divadelních prknech vystupovat. V padesáti sedmi letech se Stanislav Zindulka rozhodl pro životní změnu a odchází z Brna do Městských divadel pražských, na jejichž scénách odehrál pět sezon.

Divadelní a filmová tvorba Stanislava Zindulky

V roce 2001 získává Stanislav Zindulka Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ztvárněním své druhé životní role Edy v Babím létě. Stanislav Zindulka často hraje v pohádkách, např. Kouzelný měšec, Anděl Páně, O zakletém hadovi a mnoho jiných. Vyjma ostatních děl se Stanislav Zindulka objevuje mimo jiné také ve snímcích Hanele, Báječná léta pod psa, Bumerang, Stůj, nebo se netrefím, Pasáž, Učitel tance, Andělské oči, Tichá bolest či Smrt krásných srnců a i v dalších seriálech. Popularitu zejména mezi nejmenšími diváky Stanislavu Zindulkovi přináší i role kouzelného dědy v Kouzelné školce. V roce 2018 převzal Stanislav Zindulka cenu za celoživotní přínos českému humoru v rámci jubilejního festivalu Komedy Fest Plzeň. V roce 2016 přebírá na jevišti Národního divadla v Praze prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Naposledy se můžeme setkat se Stanislavem Zindulkou ve filmu Narušitel uvedený v lednu tohoto roku.

 

Strýčkův sen (TV-inscenace 1971) STANISLAV ZINDULKA

Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
© 2017 IRJ

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.