Zemřela zpěvačka Věra Bílá

Autor : 
Jiří Krásenský
Úterý, 12 Březen, 2019

PLZEŇ : Ve věku 64 let v pondělí 11.03 2019 zemřela jedna z největších legend romské hudby, jeden z největších hlasů, zpěvačka Věra Bílá. Srdce romské umělkyně dotlouklo ve Fakultní nemocnici v Plzni. V poslední době se romská zpěvačka potýkala s vážnými zdravotními problémy, dlouhodobě trápila umělkyni diabetes. 

Věra Bílá

Zpěvačka Věra Bílá, rozená Věra Giňová, byla jedním ze šesti dětí Karola Gini, které se stalo doslova nekorunovanou královnou romské hudby a několikrát se jí povedlo vyprodat slavnou Carnegie Hall v New Yorku a nebo Královskou operu v Madridu. Věra Bílá měla adoptivního syna, který byl v lednu 2013  ve věku 33 let nalezen mrtev a nedlouho poté umírá ve věku 59 let její manžel. Složitá rodinná situace těžce nemocné umělkyni dále podlomila psychické i fyzické zdraví a romská zpěvačka Věra Bílá poslední měsíce života trávila téměř bez finančních prostředků díky gamblerství na jedné z rokycanských ubytoven. Zpěvačka Věra Bílá naposledy vydechla ve věku 64 let.

 

Význam hudebního odkazu Věry Bílé

Zpěvačka Věra Bílá svým charismatickým hlasem uchvátila nejednoho posluchače. První CD vydává v roce 1999 s názvem "Věra Bílá - Queen Of Romany" pod labelem GiG Records. Její interpretační dokonalost romské hudby se projevila zejména ve spolupráci s romskou kapelou KALE, se kterou natočila v roce 2005 komerčně úspěšnou desku "Věra Bílá & Kale - C'est comme ca", pod labelem Ariola, která se setkala i s výbornými kritikami z řad celosvětově uznávaných umělců. S kapelou KALE vystupovala celkem čtrnáct let. Výsledkem spolupráce s KALE zůstávají čtyři úspěšné projekty.

Věra Bílá dokázala romskou hudbu posunout až na kraj hranic interpretačních schopností

Věra Bílá dokázala romskou hudbu posunout až na kraj hranic interpretačních schopností a přiblížila ji širokým vrstvám posluchačstva nejen v České republice, ale i v Evropě a Spojených státech amerických; na soukromém večírku v Bílém domě zpívala tehdejšímu prezidentu USA Billu Clintonovi. V poslední době plánovala Věra Bílá comeback, který se však již nikdy neuskuteční.

 

Vyloučení odpovědnosti: 
Redakce IN REGION Journal neodpovídá za názory a myšlenky třetích stran
Autorství fotografií: 
© 2019 IRJ

Líbí se Vám obsah ? Můžete přispět autorům na účet 35-9155860217/0100 vedený u Komerční banky a.s.