Jste zde

Články

Autor: 
Inregion
Datum zveřejnění: 
Pátek, Prosinec 13, 2019 - 17:15
Muž visící ve výklenku

BRNO: Celou noc by pravděpodobně strávil v poloze hlavou dolů čtyřiašedesátiletý muž, kdyby si ho ve tmě náhodou nevšiml majitel obchodu v Komárově.

Autor: 
Emil Skoták
Datum zveřejnění: 
Pátek, Prosinec 13, 2019 - 21:30

Mé "Malé zamyšlení nad 75. ročníkem festivalu Pražské jaro".

Autor: Emil Skoták - hudební publicista

Již od mých školních let bývalo „železnou tradicí“, že Mezinárodní hudební festival Pražské jaro začínal každý rok vždy v den úmrtí našeho národního skladatele – Bedřicha Smetany, tedy 12. května, uvedením jeho cyklu symfonických básní Má vlast. Prakticky od data vzniku festivalu (v roce 1946), po počátečních nepravidelnostech, se datum zahájení ustálilo v roce 1959 na 12. květnu. V povědomí divácké (posluchačské) obce je toto dosti silně zafixováno.

Jubilejní 75. ročník 2020, však z této tradice vybočuje. Vedení festivalu rozhodlo, že zahajovací koncert PJ nebude 12.5., nýbrž již 7.5.2020. Jako hostující orchestr je pozvána Berlínská filharmonie, s programem Mahlerovy 4.symfonie a dirigentem Kirillem Petrenkem. Umělci zajisté špičkoví. Navíc přednesou repertoár jim vlastní. Lze tedy nepochybně očekávat nejvyšší uměleckou úroveň. Potud v pořádku. Co ale lze jen těžko chápat, je fakt, že slavnostní zahájení prestižního festivalu se odehraje o celých pět dní dříve, což je silně matoucí. Tradiční Smetanova Má vlast, která je synonymem zahajovacího koncertu, zazní v obvyklém termínu, tedy 12., resp. též 13. 5. 2020 (v repríze). Navíc, dle sdělení tiskového oddělení festivalu, bude slavnostní televizní přenos pořádán právě 12.5. Odůvodnění tiskového oddělení, že jde o jakousi symboliku (7.5., tedy 75.ročník) asi sotva kdo „přečte“.

Nevím, ale domnívám se, že tradice obecně není věc, se kterou je možno „šibovat“, jak se to právě zrovna (ať už z jakýchkoliv důvodů) hodí. Je to záležitost velmi cenná, křehká, zavazující a jedinečná. Těžko se buduje, ale velmi lehce ztratí. Lze si jen přát, abychom ji opravdu neztratili. Byla by to pro image naší kultury velká škoda.

Autor: 
Šárka Konečná
Datum zveřejnění: 
Čtvrtek, Prosinec 12, 2019 - 20:00

PRAHA: Vstupenky pro zájemce o zahajovací koncert festivalu Pražské jaro jsou již téměř vyprodány, nabízí se pár posledních kusů. A to teprve dnes ráno v deset hodin odstartoval jejich prodej. Pražské jaro 2020 navíc zahajuje jubilejní ročník zcela nečekaným datem. Za první hodinu od zahájení internetového předprodeje se prodaly vstupenky za téměř pět milionů korun.

Autor: 
TISKOVÁ ZPRÁVA
Datum zveřejnění: 
Čtvrtek, Prosinec 12, 2019 - 19:45
Společnost FN-NANO, vyvíjí a testuje se známým streetartistou Chemisem kolorované varianty funkčních nátěrů FN® pro možné využití ve street artu, které by mohlo plnit další funkci – čištění životního prostředí.

PRAHA: Na začátku bylo graffiti, které se postupně rozvinulo do vyšší formy umění na tzv. street art, ze kterého se v poslední době stává světový fenomén. To, co se dříve považovalo za vandalismus, je nyní forma pouličního umění. Jedná se o dynamickou formu umění vyjadřující genius loci daného místa.

Ilustrační foto uprchlíci

PRAHA: Sedm partnerských organizací mezinárodního projektu "Cíle udržitelného rozvoje a migrace" vyzývá novou předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen k vytvoření nového férového paktu o migraci a azylu a tvrdí: "Evropská Unie musí lépe zkoordinovat svůj přístup k migraci, protože základní lidské právo na život není dostatečně chráněno." Poukazují přitom na život a zdraví ohrožující podmínky v táborech pro uprchlíky v Řecku a v Bosně a Hercegovině a 18 000 lidí, kteří přišli od roku 2014 o život při přeplouvání Středozemního moře.

Autor: 
Inregion
Datum zveřejnění: 
Čtvrtek, Prosinec 12, 2019 - 16:30
Odchyt labutí brněnskými strážníky

BRNO: Brněnští strážníci se poslední dobou poměrně často setkávají s labutěmi v nesnázích.

Autor: 
TISKOVÁ ZPRÁVA
Datum zveřejnění: 
Čtvrtek, Prosinec 12, 2019 - 16:15

Výzva pro všechny akční mlaďochy! Nejsi mamánek, pojem nuda neznáš, láká Tě vojenský stejnokroj a samostatnost? Baví Tě matika, písíčka a na ty, co mluví cizími jazyky, nechceš zírat jako trouba, co neumí blafnout?

Barbora Novotná, ředitelka a majitelka školy B-ENGLISH

PRAHA: Nejen o inkluzi, ale i o stavu českého školství a postavení soukromých škol v něm, jsem si dnes povídali s Barborou Novotnou (30), která postavila vlastní školu. Nyní otevírá druhý stupeň.

Autor: 
TISKOVÁ ZPRÁVA
Datum zveřejnění: 
Úterý, Prosinec 3, 2019 - 13:00

PRAHA: Velký charitativní předvánoční koncert „Rádio srdcem pro Život dětem“ proběhne v sobotu 7. prosince na Staroměstském náměstí. V rámci podvečerního koncertu vystoupí řada známých interpretů české hudební scény, v čele s hudebníkem Tomášem Klusem a kapelami Slza či Support Lesbiens. Na odpoledne je připravený zábavný program pro děti. Celým programem provedou moderátoři
Evropy 2 a Frekvence 1. Vstup na akci je zdarma.

GELASAN spol.s.r.o. SANACE RYCHLE, EFEKTIVNĚ, ÚČINNĚ a DLOUHODOBĚ se zárukou 10 let

Padající omítka, oprýskaná malba, stěna, po které stéká voda, zápách zatuchliny a plísně. To jsou nejčastější projevy vlhkých zdí. Toto prostředí je nezdravé pro život a majitel takto postiženého objektu se brzy může potýkat nejen se zdravotními obtížemi, ale také s vážnými statickými problémy. Co s tím?

Stránky

Subscribe to Články