Jste zde

Publicistika

Autor: 
Emil Skoták
Datum zveřejnění: 
Pátek, Prosinec 13, 2019 - 21:30

Mé "Malé zamyšlení nad 75. ročníkem festivalu Pražské jaro".

Autor: Emil Skoták - hudební publicista

Již od mých školních let bývalo „železnou tradicí“, že Mezinárodní hudební festival Pražské jaro začínal každý rok vždy v den úmrtí našeho národního skladatele – Bedřicha Smetany, tedy 12. května, uvedením jeho cyklu symfonických básní Má vlast. Prakticky od data vzniku festivalu (v roce 1946), po počátečních nepravidelnostech, se datum zahájení ustálilo v roce 1959 na 12. květnu. V povědomí divácké (posluchačské) obce je toto dosti silně zafixováno.

Jubilejní 75. ročník 2020, však z této tradice vybočuje. Vedení festivalu rozhodlo, že zahajovací koncert PJ nebude 12.5., nýbrž již 7.5.2020. Jako hostující orchestr je pozvána Berlínská filharmonie, s programem Mahlerovy 4.symfonie a dirigentem Kirillem Petrenkem. Umělci zajisté špičkoví. Navíc přednesou repertoár jim vlastní. Lze tedy nepochybně očekávat nejvyšší uměleckou úroveň. Potud v pořádku. Co ale lze jen těžko chápat, je fakt, že slavnostní zahájení prestižního festivalu se odehraje o celých pět dní dříve, což je silně matoucí. Tradiční Smetanova Má vlast, která je synonymem zahajovacího koncertu, zazní v obvyklém termínu, tedy 12., resp. též 13. 5. 2020 (v repríze). Navíc, dle sdělení tiskového oddělení festivalu, bude slavnostní televizní přenos pořádán právě 12.5. Odůvodnění tiskového oddělení, že jde o jakousi symboliku (7.5., tedy 75.ročník) asi sotva kdo „přečte“.

Nevím, ale domnívám se, že tradice obecně není věc, se kterou je možno „šibovat“, jak se to právě zrovna (ať už z jakýchkoliv důvodů) hodí. Je to záležitost velmi cenná, křehká, zavazující a jedinečná. Těžko se buduje, ale velmi lehce ztratí. Lze si jen přát, abychom ji opravdu neztratili. Byla by to pro image naší kultury velká škoda.

Autor: 
Jiří Krásenský
Datum zveřejnění: 
Středa, Říjen 2, 2019 - 14:30
Šimičáci vyzvali Reného Novotného k rezignaci

Brno-Židenice : Radnicí MČ Brno-Židenice v současné době otřásá výzva politického sdružení Šimičáci s podporou Brno+ k rezignaci zastupitele Mgr. Reného Novotného ( ANO 2011 ) na funkci zastupitele MČ Brno-Židenice a člena Rady MČ Brno-Židenice. Mgr. René Novotný, bývalý starosta Židenic, se po neúspěšných koaličních jednáních stal členem rady pověřeným úkoly v oblasti sportu a mládeže.

Autor: 
Šárka Konečná
Datum zveřejnění: 
Čtvrtek, Květen 24, 2018 - 21:00
Zdeněk Škromach králem, foto: inregion.cz, Šárka Konečná

PRAHA: Čeští politikové ovládli za posledních několik let svět sociálních sítí a nelze se jim příliš divit. Prezentace a PR vlastní osoby je zadarmo, nic to v podstatě, kromě toku dat a příslušného paušálu operátora nestojí a za pár korun je marketing politika zaručen. Od videí, po článečky v Parlamentních listech a podobném tisku sdílejícím cokoliv, co politik na svém profilu sociální sítě zveřejní. Nic proti ničemu. Od toho virtuální svět profilů kohokoliv existuje. Králem českých politických bizárů ovšem zůstává současná "levice".  Příkladem takového levicově smýšlejícího člověka budiž Zdeněk Škromach.

Subscribe to Publicistika